Co to jest backup, czyli kopia zapasowa

nagłówek Digital
obraz Logo
firmowe logo
Przejdź do treści

Co to jest backup, czyli kopia zapasowa

Digital
Opublikowane w VHS · 24 Luty 2022
Tags: buckupkopiazapasowa
Co to jest backup, czyli kopia zapasowa
Czy znacie to powiedzenie, że ludzie dzielą się na tych, którzy robią backup i na tych, którzy dopiero będą go robić? A co to właściwie jest ten backup i czego dotyczy? Z języka angielskiego backup oznacza kopia zapasowa. Łatwo zatem domyślić się że wykonujemy kopię zapasową przede wszystkim danych cyfrowych, znajdujących się na komputerze.
W jakim celu powstaje backup?
Komputery i inne urządzenia elektroniczne stały się nieodzowną częścią życia. Niezbędne w pracy, szkole i domu. Znajdują się na nich setki tysięcy danych w postaci plików tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych, projektów, zdjęć, filmów, gier i wiele wielu innych rozszerzeniach. Na dyskach komputerów i smartfonów zapisane jest całe życie prywatne i zawodowe milionów ludzi na całym świecie. Nikt nie chce myśleć o tym, co by się stało w razie nagłego zniknięcia tych danych. Niestety, tak często się zdarza. Przechowywane dane giną bezpowrotnie. W niektórych przypadkach może się udać je odzyskać, ale jest to czasochłonne, kosztowne i nie daje gwarancji że wszystkie dane zostaną przywrócone. Czyż zatem nie lepiej zapobiegać niż leczyć? Oczywiście że tak! W tym przypadku zapobieganie polega na tworzeniu kopii zapasowej.
Jak wykonuje się kopię zapasową danych cyfrowych?
Jeżeli mówimy o danych zgromadzonych na twardych dyskach, to tworzenie backupu może odbywać się automatycznie, bez naszej ingerencji. Pomagają w tym liczne programy, w których można utworzyć harmonogram tworzenia kopii zapasowych. W podobny sposób działa to z serwerami sieciowymi. Przy tworzeniu takich kopii ważne jest, aby były one przechowywane na innym urządzeniu fizycznym, czyli innym dysku. Dlaczego? To proste – w przypadku awarii dysku źródłowego, na nic nam będzie kopia zapasowa znajdująca się na tym samym dysku. Backup powinien być tworzony na innym dysku lub serwerze, niezależnym od źródłowego. Aby ograniczyć czas potrzebny na codzienne tworzenie backupu, stosuje się najczęściej metodę przyrostową. Oznacza to że kopiowane są wyłącznie nowe pliki, stworzone lub zmodyfikowane od czasu ostatniej kopii zapasowej.
Kiedy backup powinien być koniecznością?
Są pewne sytuacje, w których backup obowiązkowo powinien być wykonywany. Oto kilka z nich.
  • Backup serwerów www i mail
posiadasz stronę internetową i firmową pocztę? Zadbaj o to, aby regularnie wykonywać kopie bezpieczeństwa. Na pewno słyszałeś o słynnej awarii serwerowni firmy OVH – jednego z największych dostawców hostingu w Europie. W wyniku pożaru zniszczonych zostało kilkanaście serwerów. Co gorsza, blisko połowa korzystających z nich klientów nie posiadała kopii zapasowych swoich danych lub były one zapisywane na dyskach w tej samej serwerowni i również zostały bezpowrotnie utracone.
  • Backup danych firmowych
również dane z komputerów firmowych powinny być archiwizowane. Baza danych klientów, program księgowy, magazynowy, foldery z projektami itp. - w tym celu warto tworzyć backup w chmurze lub zakupić specjalny dysk sieciowy do kopii bezpieczeństwa i przechowywać go w domu (połączenie sieciowe z komputerami w pracy).
  • Backup zdjęć, filmów
każdy z nas posiada w telefonie lub na komputerze multimedia, które są dla niego ważne. Rodzinne zdjęcia, fotografie z wakacji, film ze ślubu. Backup takich danych jest prosty – można je zapisać na drugim komputerze, pendrive, a najlepiej w chmurze, korzystając z jednych z popularnych usług – Google Drive lub Dropbox.
Backup danych analogowych
Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej ciekawej rzeczy. W rodzinnych archiwach nadal znajdują się kasety VHS, czy taśmy filmowe 8 mm. Czy pamiętacie je jeszcze? Wielokrotnie nagrywało się na nich filmy i kreskówki z telewizji, a następnie odtwarzało na wideoodtwarzaczu. To również na kasetach VHS kwitł pierwszy handel filmami i ich wypożyczanie. Z czasem, kiedy kamery VHS zyskały popularność, na kasetach zapisywane zostawały filmy z rodzinnych uroczystości, podróży, wakacji. Dziś, po 20, 30 latach to bardzo cenna pamiątka, która niestety również jest zagrożona. Rozmagnetyzowanie taśm lub ich fizyczne uszkodzenie to nie jedyne niebezpieczeństwa dla zawartości. Coraz trudniej również o sprawne urządzenia, na których takie kasety można odtworzyć. Na szczęście jest sposób na to, by zrobić ich kopię zapasową. Przegrywanie kaset VHS na pliki cyfrowe i zapisywanie ich na dyskach komputerów, płytach CD i DVD, pendrive'ach lub w chmurze to już powszechnie dostępna usługa. Tak skonwertowany film może następnie być podzielony na rozdziały i otrzymać profesjonalną oprawę graficzną. Można również zastosować do niego specjalne filtry, poprawiające jakość obrazu i dźwięku.


0
recenzje

Wróć do spisu treści