Czy twój telewizor jest gotowy na DVB T2?

nagłówek Digital
obraz Logo
firmowe logo
Przejdź do treści

Czy twój telewizor jest gotowy na DVB T2?

Digital
Opublikowane w VHS · 13 Marzec 2022
Tags: DVBT2tvtelewizorgotowy
  
Kiedy DVB T2 będzie dostępny w Polsce?
W tym roku, w zależności od województwa, nastąpi zmiana w standardzie nadawania telewizji naziemnej:
 • 28 marca dla województw: dolnośląskiego i lubuskiego,
 • 25 kwietnia dla województw: pomorskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego,
 • 23 maja dla województw: małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego, opolskiego, łódzkiego i świętokrzyskiego,
 • 27 czerwca dla województw: lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.
 • Dotychczasowy standard DVD T zostanie zastąpiony przez DVB T2. Zmiana na pierwszy rzut oka nie wydaje się dużą – ot jedna cyfra. Jednak właśnie ta cyfra może zaważyć na tym, że wraz z chwilą zmiany sposobu nadawania, wielu użytkowników zostanie pozbawionych możliwości oglądania telewizji naziemnej. Dlaczego? Ponieważ ich dotychczasowe urządzenia mogą nie wspierać nowego standardu DVB T2. Co można w tej sytuacji zrobić?
  3 sposoby na sprawdzenie zgodności urządzenia z DVB T2
  Istnieją trzy metody na to, aby sprawdzić czy twój telewizor lub dekoder odbiera sygnał w standardzie DVB T2. Jak można to zrobić?
  1. Włącz kanał Sprawdzam TV
  Został uruchomiony specjalny kanał testowy, na którym można sprawdzić czy twoje urządzenia są zgodne z nowym standardem. Kanał nosi nazwę Sprawdzam TV i można go znaleźć na MUX 3 – na tym samym, na którym nadawane są kanały TVP. Jeżeli po włączeniu tego programu usłyszysz komunikat dźwiękowy i obraz, oznacza to że nie będziesz miał problemu z przejściem na nowy standard nadawania – nie musisz nic więcej robić, zmiany będą dla ciebie niezauważone. Jeśli natomiast nie usłyszysz dźwięku lub nie zobaczysz obrazu, będziesz musiał podjąć dodatkowe kroki, o czym piszemy w dalszej części.
  2. Sprawdzenie urządzenia na specjalnej stronie
  Została uruchomiona specjalna wyszukiwarka, dostępna na stronie http://telewizjanaziemna.pl/. Po wpisaniu w nią modelu swojego telewizora, przekonasz się czy obsługuje on standard DVB T2.  Jest to wygodne, ale nie idealne rozwiązanie. Dlaczego? Ponieważ w bazie danych wyszukiwarki znajdują się tylko telewizory, nie ma natomiast informacji o zewnętrznych dekoderach, z których już teraz korzysta wiele osób, by móc do starszego telewizora dołączyć obsługę standardu DVB T. Co wtedy?
  3. Sprawdzenie specyfikacji dekodera
  Korzystając z informacji znalezionych w sieci lub instrukcji obsługi dołączonej do urządzenia, można samodzielnie sprawdzić czy producent przewidział w swoim dekoderze obsługę standardu DVB T2. Stosunkowo niedawno kupione dekodery powinny taką funkcjonalność zapewniać, jednak w przypadku starszych urządzeń może jej brakować. W połączeniu ze starszym telewizorem, może się okazać że wyświetlanie kanałów telewizji naziemnej nie będzie na nim możliwe.
  Jak włączyć obsługę standardu DVB T2?
  Najprostszym rozwiązaniem aby wyposażyć starszy model telewizora w obsługę nowego standardu DVB T2 jest zakup zewnętrznego dekodera. Jest to niewielkich rozmiarów urządzenie, które należy zainstalować pomiędzy anteną zewnętrzną a telewizorem. Dekodery DVB T2 można kupić przez internet i w sklepach stacjonarnych. Ich cena wynosi od 80 do nawet 500 złotych i oferują różne funkcjonalności. Wybierając model dla siebie, warto zwrócić uwagę na jego wygląd, rozmiar, wyświetlacz, wielkość i komfort obsługi pilota oraz menu programowe – ważne aby było dostępne w języku polskim. Wiele lepszej jakości dekoderów wyposażonych jest w gniazdo USB, do którego można podłączyć dysk zewnętrzny i nagrywać na niego różne programy.
  Rządowy bon na dekoder
  Istnieje projekt ustawy, który ma zapewniać wsparcie finansowe na zakup nowego dekodera DVB T2. W planach jest bon o wartości 100 złotych na zakup dekodera – szczegóły nie są jeszcze znane. W jakiej postaci bon będzie udostępniany, jak nastąpi jego rozliczenie, gdzie i do kiedy będzie można go wymienić na nowy dekoder, czy konieczne będą jakieś dopłaty itp. wątpliwości jest sporo, ale pozostało jeszcze również dużo czasu, aby ustawodawcy doprecyzowali ten pomysł i przekazali szczegóły. Tym niemniej słyszeć można już pewne głosy, że w rzeczywistości bon na dekoder może być bronią obusieczną. Osoby, które zdecydują się z niego skorzystać, niejako potwierdzą fakt posiadania telewizora, który obliguje ich do opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Przypomnijmy że jest to ustawowy obowiązek każdego posiadacza odbiornika radiowego i telewizyjnego.


  0
  recenzje

  Wróć do spisu treści