Czyszczenie głowicy magnetowidu

Digital logo
Przejdź do treści

Czyszczenie głowicy magnetowidu

Digital
Opublikowane według Adrian w VHS · 13 Lipiec 2020
Tags: czyszczeniegłowicymagnetowid
  • Dlaczego należy czyścić głowicę magnetowidu?

Głowica magnetowidu brudzi się stosunkowo szybko. Taśma, która przesuwa się po bębnie oraz pozostałych elementach mechanizmu, pozostawia brud. Jest to efekt tarcia. Są też czynniki, które przyspieszają ten proces np. pleśń. Po pewnym czasie użytkowania magnetowidu na obrazie możemy zaobserwować pewne zmiany w obrazie.

  • Kiedy należy czyścić głowicę?

Głowicę magnetowidu należy czyścić, kiedy na obrazie lub dźwięku zauważymy zakłócenia.
  • Obraz zaczyna być mniej wyraźne, a do tego dochodzą poziome lub pionowe pasy i ,,mrówki". Po dłuższym czasie zaniedbania głowicy obraz zaniknie całkowicie.
  • Dźwięk szumi i jest mniej wyraźny. Z czasem odtwarza się coraz ciszej i zanika.  • Jak i czym wyczyścić głowice magnetowidu?


Do czyszczenia magnetowidu możemy użyć specjalnej kasety do tego przeznaczonej. Są różne rodzaje takich kaset, na mokro, na sucho itd. Kasety czyszczące zazwyczaj dają dobry efekt, należy jednak pamiętać, że czyszczą jedynie tor przesuwu taśmy. Co może powodować szybsze ponowne zabrudzenie głowicy. Kasety czyszczące szybko zużywają głowicę, gdyż działają niczym ,,tarka". Może się zdarzyć, że po którymś razie zaczną odpadać elementy bębna głowicy.


Sprawdzoną metodą czyszczenia głowicy jest przykładanie kartonika do bębna podczas odtwarzania. Należy użyć do tego takiej siły, żeby tylko minimalnie zwolnić obroty bębna. Stopniowo należy przykładać kartonik w innych miejscach. Powinny być widoczne na nim czarne pasy od brudu. Czynność należy kontynuować tak długo, aż kartonik przestanie się brudzić. UWAGA! Do tej czynności nigdy nieużywaj wacika, pałeczki do uszu, lub szmatki, z której mogą wystawać nitki.


Głowicę odpowiedzialną za dźwięk możemy wyczyścić wacikiem nasączonym spirytusem. Pozostałe elementy takie jak wałki oraz prowadnice także należy czyścić. Przy każdej takiej okresowej czynności warto skontrolować stan pasków napędowych.


Powierzając swoje kasety naszej firmie, możesz mieć pewność, że sprzęt, na którym są przegrywane, jest czyszczony i konserwowany regularnie.


0
recenzje

Digital
ul. Paczkowska 26
50-503 Wrocław
Wróć do spisu treści