Jak nagrywać obraz z ekranu komputera?

Logo
Przejdź do treści
obraz boczny 1
obraz boczny 2

Jak nagrywać obraz z ekranu komputera?

Digital
Opublikowane według Adrian w VHS · 1 Kwiecień 2022
Tags: jaknagraćobrazzkomputera

Jak nagrywać obraz z ekranu komputera?

Czy zdarzyło ci się kiedykolwiek potrzebować, nagrać ekran? Stworzyć film wideo, na którym widoczny będzie kursor myszki poruszający się po pulpicie i pokazujący np. jak obsługiwać wybrany program komputerowy, zarządzać stroną internetową lub edytować arkusz kalkulacyjny. Może po prostu potrzebujesz nagrać film z gry na komputerze?

Programy do nagrywania ekranu komputera

Na rynku istnieje wiele programów, przeznaczonych do nagrywania ekranu komputera. Są to tak zwane programy przechwytujące ekran i zapisujące klatki w postaci filmu wideo.

Domyślnie system Windows w wersji 10 i wyższej posiada wbudowane narzędzie do robienia screenshotów

całego ekranu lub jego fragmentów.  Narzędzie nazywa się Wycinek Ekranu i można je znaleźć, klikając w prawym dolnym rogu ekranu w ikonę powiadomień. Na samym dole paska widoczne są kafelki, a wśród nich Wycinek Ekranu. Klikając go, uruchomi się nakładka programowa, z której wybrać możemy zakres przechwytywania.
Screen
Niestety, możliwości tej funkcji ograniczają się do zapisania pojedynczego zrzutu ekranu. Jeżeli chcemy pokazać dłuższą sekwencję ruchów, konieczne jest znalezienie programu przechwytującego, który pozwala nagrywać wideo.

Najlepszy program do nagrywania pulpitu

Istnieje wiele programów do nagrywania pulpitu. Część z nich jest bezpłatna, inne natomiast wymagają zakupu licencji. Szerze mówić przetestowaliśmy kilkanaście różnych programów do nagrywania pulpitu i naszym zdaniem najlepszym wyborem jest OSB Studio. Bardzo dobra stabilność i prędkość działania na pewno zadowolą najbardziej wymagających użytkowników. Nie bez znaczenia jest także duża liczba funkcjonalności, które OSB Studio zapewnia. Opcjonalnie można użyć OSB do Przegrywania kaset VHS na DVD, jednak program nie jest do tego stworzony.
Program do przechwytywania obrazuOpen Broadcaster Software

Jakie możliwości ma program do nagrywania OSB Studio

Zarówno początkujący, jak i bardziej zaawansowani użytkownicy komputerów powinni sobie poradzić z obsługą OSB Studio. Jak przystało na komercyjny program do nagrywania pulpitu, zapewnia on naprawdę sporo możliwości. Główną zaletą tego programu jest praca w różnych środowiskach:
-Windows
-macOS
-Linux

Nagrywanie całego pulpitu

— z pomocą OSB Studio można nagrywać cały obszar pulpitu.

Nagrywanie aktywnego okna

— jeżeli zależy nam, aby pokazać wyłącznie jeden program lub aktywne okno, wystarczy wybrać taką funkcję. Pozostałe otwarte programy i okna nie będą widoczne na wideo.

Nagrywanie wycinka ekranu

— program do nagrywania pulpitu, OSB Studio, pozwala zdefiniować własny obszar ekranu, który będzie nagrywany. Może to być np. fragment programu działającego w tle, na którym widoczny jest podgląd z kamery monitoringu.

Podkładanie dźwięku

— do nagrywanego filmu można podłożyć własny dźwięk, np. z mikrofonu lub zewnętrznego źródła audio. Pozwala to opatrzyć swoje filmy instruktażowe własnym komentarzem głosowym lub podpowiedziami co należy zrobić, aby uzyskać oczekiwany efekt.

Streaming

— ciekawą opcją programu jest tzw. strumieniowanie. Ta możliwość na pewno ucieszy graczy komputerowych, którzy mogą na żywo przesyłać relację ze swoich postępów w grze do wybranego serwisu. Wbrew pozorom takie relacje cieszą się dużą popularnością i pozwalają twórcom zdobywać donate, czyli datki od oglądających je osób.
      

Do czego wykorzystać program OSB Studio

OSB Studio może być wykorzystane na wiele sposobów. Z pomocą programu można stworzyć wideo poradnik dla początkujących użytkowników lub nowo zatrudnionych pracowników. Instruktażowy film wideo pozwala zademonstrować im sposób działania firmowego systemu online, czy np. sposób logowania się do poczty e-mail lub programu magazynowego. Jeżeli jesteś zapalonym graczem komputerowym, OSB Studio pozwala dokumentować twoje osiągnięcia, a nawet przygotowywać kompletne tutoriale, wyjaśniające jak pokonać trudniejsze levele. Jesteśmy pewni, że wszechstronne możliwości programu do nagrywania pulpitu przydzadzą się zarówno w pracy, jak i w domu.

Prosty ale bardzo użyteczny program Screen Record z CyberLink

Bardzo prostym programem w obsłudze jest Screen Record CL. Pozwala on na nagrywanie całego ekranu, lub tylko jego części. Dodatkowo mamy do wyboru rozdzielczość i wiele innych parametrów zapisanego filmu.
Program do nagrywania obrazu CL

Przechwytywanie obrazu z gry za pomocą NVIDIA ShadowPlay

Jeżeli jesteś posiadaczem karty graficznej z pod znaku NVIDIA, bez problemu możesz użyć dedykowanego oprogramowania ShadowPlay GeForce Experience. Program pozwala na nagrywanie materiałów wideo, zrzutów ekranowych i transmisji na żywo z rozgrywki. Oprogramowanie pozwala także na stworzenie pliku GIF o długości do 15 sekund z materiału wideo.
program do przechwytywania gier


0
recenzje

Wróć do spisu treści