Jak przegrać kasety VHS na DVD

logo firmowe
Przejdź do treści
obraz boczny 1
obraz boczny 2

Jak przegrać kasety VHS na DVD

Digital
Opublikowane według Adrian w VHS · 11 Sierpień 2020
Tags: jaksamemuprzegraćVHSDVD

Samodzielne przegrywanie kaset VHS na poziomie amatorskim jest stosunkowo prote. Wystarczy do tego odpowiedni sprzęt, trochę wiedzy oraz cierpliwości.

Jak przegrać kasety VHS na DVD - potrzebny sprzęt (urządzenia)

- sprawny magnetowid

Jeżeli będziemy go wyciągać z piwnicy, po długim leżeniu, zdecydowanie w pierwszej kolejności należy wyczyścić głowicę. Jak to zrobić i nie zniszczyć głowicy opisałem w artykule czyszczenie-glowicy-magnetowidu. Jeżeli magnetowid nie działa i nie mamy od kogo go pożyczyć, to należy rozważyć jego zakup, lub ewentualnie przegrywanie VHS na DVD zlecić firmie.

- Video Grabber

Do zastosowań amatorskich wystarczy popularny video grabber na USB. Jest to prosty sprzęt w użyciu, zazwyczaj wystarczy go podłączyć pod port USB w komputerze oraz zainstalować dostarczone sterowniki.
obraz 12

Jak przegrać VHS na DVD? - Podłączenie Video Grabbera

Do podłączenia video grabbera z magnetowidem będzie potrzebny kabel Chinch - RCA. Żółty kabel jest odpowiedzialny za wizję, a biały i czerwony za fonię. Zanim zdecydujesz się na zakup popularnego Video Grabbera na USB dobrze sprawdź opinię innych użytkowników. Sprzęt tego typu cieszy się dużą popularnością ze względu na cenę, jednak jakosć obrazu i dźwięku jaki generują jest mierna.
obraz 13
Zapraszam także do przeczytania wpisu na blodu  Test Video Grabberów - jaki wybrać?
Na końcu artykułu znajduje się film z testu Video Grabbera EasyCap

Co należy wiedzieć o standardzie VHS

został opracpwany przez firmę JVC i zaprezentowany światu w 1976 roku. Dzięki dobrej polityce firmy, wybił się spośród innych standardów i był najczęściej stosowany do użytku domowego.

W tym tekście znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania związane ,,jak samemu przegrać kasety VHS na DVD" – od mocnych podstaw, do bardziej zaawansowanych rozwiązań stosowanych przez naszą firmę podczas realizacji usług. Niezależnie od tego, czy chcesz zając się samodzielnym przegrywaniem swoich kaset czy zlecić je nam - musisz znać chociaż podstawy.
Z naszą ofertą możesz się zapoznać https://www.evhs.pl/przegrywanie-kaset-vhs.html

Spis Treści:

Przechwytywanie obrazu analogowego - porównanie obrazu przechwyconego amatorsko oraz profesjonalnie

TBC

Film pokazuje różnicę pomiędzy zwykłym magnetowidem a takim
z funkcją TBC
obraz 1        

Obraz i dźwięk przegrany z profesjonalnego magnetowidu JVC

Na filmie porówanie magnetowidów, podstawowego Hitachi, którego
można spotkać w domowym użytkowaniu z profesjonalnym JVC

Na jakim sprzęcie pracujemy?

Podczas przegrywania VHS na DVD stosujemy wysokiej klasy magnetowidy, modele z firm Panasonic oraz JVC

Pokrewne formaty kaset VHS

- VHS C

jest to kaseta o znacznie mniejszych wymiarach od standardowej VHS. Została zaprojektowana z myślą o kamerach amatorskich dla zmniejszenia ich wymiaru. Po zastosowaniu adaptera (kasety matki) można ja odtwarzać w zwykłym magnetowidzie.

- S VHS

jest to rozwinięcie formatu VHS. Sygnał z takiego magnetowidu jest przesyłany przez kabel S-VIDEO. Kasety S VHS można odtwarzać tylko w magnetowidach dedykowanych do tego formatu.
Główną zaletą ulopszonego formatu VHS jest zwiększeni rozdzielczości z 240 na 400 linii oraz rozdzielenie kompozytowego sygnału na dwie składowe, co skutkowało lepszym odzwzorowaniem kolorów. Nie bez naczenia pozostawiono także dźwięk, który w nowym formacie jest zapisany z jakości hi-fi. Wszystkie ulepszenia spodowowały, że filmy zystakły na jakości. Jednak głównym problemem pozostaje brak kompatybilniści wstecznej, co oznacza, że filmów w formacie S-VHS nie obejrzymy na starszych magnetowidach VHS.

Systemy transmisji kolorów stosowane w erze kaset VHS

Systemy transmisji kolorów
- PAL
- SECAM
- NTSC
Podczas wprowadzania telewizji kolorowej powstały 3 podstawowe systemy nadawania kolorów. W różnych krajach ze względów politycznych oraz gospodarczych stosowano inny system, a także ich odmiany oznaczane literowo od B do N. Kasety przywiezione z ameryki północnej, lub nagrane na sprzęcie takiego pochodzenia nie będą prawidłowo odtwarzane na magnetowidzie przeznaczonym do systemu PAL stosowanego w Polsce. Częstym efektem odtwarzania kasety NTSC na systemie PAL jest widoczny zielony pas w dolnej częci obrazu.

Okablowanie potrzebne do połączenia wideo, kamery analogowej lub cyfrowej z odbiornikiem

Chinch - RCA

jest podstawowym kablem do przesyłania sygnału video analogowego oraz dźwięku stereo. Composite video to sposób przesyłania sygnału, który wykorzystuje dane połączenie, przesyła sygnał chrominacji i luminacji jednym kablem. Do takiej specyfiki przesyłu są przystosowane kasety analogowe typu VHS. Do composite video używa się kabla RCA 2 wtyki audio stereo (czerwony i biały) i jeden wtyk video (żółty).

S-Video

przesyła tylko obraz. Sygnały video rozdziela na sygnał luminancji oraz chrominancja. Przez oddzielenie tych sygnałów w porównianiu do Composite Video zostały zredukowane zakłócenia i znaczna poprawa barw. Połączenie jest stosowane w systemie S-VHS także z podniesioną rozdzielczością do 400 linii.

Kasety VHS - ciekawostka

D VHS - pod koniec ery magnetowidów powstał format cyfrowy kaset VHS, które charakteryzowały się bardzo dobrą jakością obrazu oraz możliwością zapisu wielu godzin filmu na jednej kasecie. Jednak pomimo swoich zalet został wyparty z rynku przez płyty DVD.  

Podstawowe pojęcia

Dolby Digital AC3 jest metodą stratnej kompresji dźwięku, który obsługuje 5.1 kanałowy dźwięk przestrzenny.

AC3

Artefakty (bloki) widoczne są odchylenia od oryginalnego obrazu. Te występują, gdy podczas kompresji wyświetlone dla ludzkich oczu istotne dane zostały utracona. Może być to spowodowane z jednej strony zbyt niską szybkość transmisji danych lub algorytm kompresji jest nieodpowiedni. Również podczas dekompresji mogą pojawiać się artefakty, jeśli komputer nie jest wystarczająco silny.

Artefakty

AVCHD to system opracowany przez Panasonic i Sony dla kamer cyfrowych, co pozwala za pomocą MPEG-4 AVC kodowanie / H.264 do 720p i 1080i nagrywać sygnały na małych DVD 8cm, dyskach twardych i karty pamięci SD. Na płycie DVD w średniej kompresji zmieścić około 20 minut materiału. Maksymalna szybkość danych wynosi 24 Mbps, a maksymalna rozdzielczość 1920 x 1080. Tryby 720p 24, 50 i 60 klatek są również przewidziane.

AVCHD

Oznacza "Audio Video Interleave" - i to format plików wideo dla systemu Windows.Rozszerzenie pliku * . AVI nie mówi nic na temat metody kompresji obrazu wideo.

AVI

Najmniejsza ilość danych definiowanych cyfrowo. Osiem bitów tworzy bajt. Jest to jednostka miary, takie jak przy szybkości transmisji danych  (kilobitów / lub megabitów Kb / Mb)

Bit

Wariant sposobu klucza chrominancji. Jak sama nazwa mówi, jest to jednolite niebieskie tło. Jest używany, nakręcony przed i potem służy jako "zastępczy" dla wszelkich innych, które należy wprowadzić w scenach retrospekcji tła (filmów lub zdjęć).

Niebieski ekran

Filtr który mieszając kolory sąsiadujących pikseli w promieniu do efektu, który można określić jako "miękki".

Zacierać

Zeskanowania sygnałów wideo i zapisywania danych na dysku twardym. Faktycznie, termin ten jest oparty na digitalizacji analogowych danych wideo.

Przechwytywanie

W kompresji przepływności (CBR) pobiera plik wideo w całej stałej szybkości transmisji danych.

CBR

W tym sposobie przedmiot lub podmiot jest wykonany w przedniej płaskiej powierzchni. Do przetwarzania końcowego, powierzchnia może być wyeliminowany z powodu unikalnego koloru. Następnie sfilmowany obiekt może być "wciśnięty" do innego tła.

Chroma

Sygnał koloru (U, V) do Luminacji w przeciwieństwie do (Y), która reprezentuje wyjaśnione w kolorów YUV przestrzeni, czarny / biały sygnału.

Chrominacja

Kod kodeka odnosi się do zasady kompresji nieskompresowanego wideo i / lub strumienia audio według określonego algorytmu i deszyfrowania

Codec - Kodek

Ilość danych na jednostkę czasu, takich jak strumienia wideo (często określane również jako bit rate), zwykle w Kbit / sKbit / s  KB / SKB / s Mbit / sMbit / s  lub MB / SMB / s - w zależności od rozmiaru.

Datenrate - szybkość transmisji danych

Podstrumień danych (mierzony megabitów na sekundę) jest zdefiniowana jako ilość danych, które są generowane podczas digitalizacji obrazu wideo w pewnej jednostce czasu i w ten sposób mogą być przetwarzane w systemie. Całkowity strumień danych nagrania składnik składa się z poszczególnych strumieni danych luminancji i dwa sygnały różnicowe koloru

Datenstrom - strumień danych

Nowo opracowany system od Sony (1999). Umożliwia zapis cyfrowy wideo i audio na komercyjnych Video8 / Hi8 na kasety.

Cyfrowy 8

Kodek DivX zainstalowany w systemie dla wielu różnych systemów operacyjnych są dostępne za darmo, DivX jest to dobry sposób na dotarcie do szerokiego grona odbiorców i do kompresji jakość obrazu.

DivX

to skrót od Digital Video i opisuje z jednej strony standard dla nowego systemu pasów (jak HI 8 lub VHS), a także nowe metody kompresji i dekompresji dla danych wideo z dźwiękiem

PT

Korektor jest podstawowym filtrem audio z różnych zakresów częstotliwości. Przez dźwięk są specjalnie wzmocnione lub osłabione poszczególne zakresy częstotliwości.

Korektora

Jest to uniwersalny system magistrali pierwotnie opracowany przez Apple do transmisji danych cyfrowych. Jest ona zdefiniowana przez okres do 16 fizycznych urządzeń, które mogą być rozdzielone aż do 4,5 m długości kabla.

Drut Firewire

Pojedynczy obraz. W rzeczywistości chodzi o wideo rozmiar (rozdzielczosć)

Frame - ramka

FullHD jest synonimem pełnej wysokiej rozdzielczości HD 1920 × 1080. FullHD / 1080 jest to stadard z różnych urządzeń, takich jak telewizory HD oraz kamer HD.

FullHD

Krzywa gamma oznacza dystrybucję koloru wszystkich tonów średnich między czarnym i punktu bieli obrazu.

Gamma

High Definition Multimedia Interface - Interfejs cyfrowy umożliwiający transmisję wysokiej rozdzielczości nieskompresowanych danych wideo.

ZŁĄCZE HDMI

Klatka kluczowa jest to klatka / obrazu, który, jak sama nazwa wskazuje, zawiera kluczowe informacje. Klatka kluczowa jest potrzebne w różnych obszarach o podobnym znaczeniu.

Klatka kluczowa

Kompresja jest sztuką możliwego niewidzialnego redukcji danych.

Kompresja

Jest to czarno-biały sygnał (luminancji, Y) w przestrzeni kolorów YUV.

Luminancja - Luminacja

skrót od "Joint Picture Expert Group Motion" to metoda kompresji - format pliku i zależy od sprzętu, który jest używany w analogowych systemach. Zaletą tej metody jest od dawna w stosunku do wariantów MPEG, możliwość cięcia z dokładnością do ramki. Wadą jest jednak, że wielu producentów opracowało wzajemnie niekompatybilne wersje w tym formacie.

MJPEG

Motion Picture Experts Group - Grupa ta rozwija międzynarodowe standardy kompresji, które noszą nazwę tej grupy.

MPEG

Między innymi w standardzie telewizji USA różni się od standardu w naszym standardzie PAL głównie przez następujące właściwości: 525 linii telewizyjnych, 480 widoczne. 60 klatek na sekundę. Kolorowy wyświetlacz jest wykonywana za pomocą YIQ.

NTSC

PAL obowiązujący w Polsce standard telewizji. Określa ona 625 linii, które przenoszą 576 informacje w nim. Częstotliwość wyświetlania wynosi 50 klatek na sekundę. Kolory są przekazywane w systemie YUV.

KUMPEL

(Od Picture Element) piksel jest najmniejsza jednostka kolor obrazu cyfrowego. Wiele pikseli tworzą jedną linię. Więcej pikseli (w linii) pełny obraz.

Piksel

Podgląd filmu

Prapremiera

RGB zestawy przestrzeni kolorów, każdy widoczne pikseli trzech składników wraz R (red), zielony (g) i niebieski (b). Jeśli chcesz uzyskać realistyczne odwzorowanie kolorów na komputerze, każdy z tych składników Otoczenie musi mieć co najmniej 256 wartości.

RGB

oznacza Super Video CD. CD zawierające od 35 do 80 minut w formacie MPEG-2

SVCD

Część programów do edycji wideo wykorzystuje na pulpicie linię czasu, na której klipy (audio, wideo, efekty) są umieszczone.

Oś czasu

Zmienna wielkość danych na jednostkę czasową używanej podczas kompresji.

VBR

Rozszerzenie pliku ".wmv" oznacza "Windows Media Video" - pliki wideo zakodowane Windows Media kodek. Windows Media opracowany przez Microsoft i ma kilka kodeków audio i wideo

WMV


0
recenzje

Wróć do spisu treści