Jak przegrać kasety VHS na DVD

Digital logo
Przejdź do treści

Jak przegrać kasety VHS na DVD

Digital
Opublikowane według Adrian w VHS · 11 Sierpień 2020
Tags: jaksamemuprzegraćVHSDVD
Samodzielne przegrywanie kaset VHS na poziomie amatorskim jest stosunkowo prote. Wystarczy do tego odpowiedni sprzęt, trochę wiedzy oraz cierpliwości.
Jak przegrać kasety VHS na DVD - potrzebny sprzęt (urządzenia)
- sprawny magnetowid
Jeżeli będziemy go wyciągać z piwnicy, po długim leżeniu, zdecydowanie w pierwszej kolejności należy wyczyścić głowicę. Jak to zrobić i nie zniszczyć głowicy opisałem w artykule czyszczenie-glowicy-magnetowidu. Jeżeli magnetowid nie działa i nie mamy od kogo go pożyczyć, to należy rozważyć jego zakup, lub ewentualnie przegrywanie VHS na DVD zlecić firmie.
- Video Grabber
Do zastosowań amatorskich wystarczy popularny video grabber na USB. Jest to prosty sprzęt w użyciu, zazwyczaj wystarczy go podłączyć pod port USB w komputerze oraz zainstalować dostarczone sterowniki.
obraz 12

Jak przegrać VHS na DVD? - Podłączenie Video Grabbera
Do podłączenia video grabbera z magnetowidem będzie potrzebny kabel Chinch - RCA. Żółty kabel jest odpowiedzialny za wizję, a biały i czerwony za fonię. Zanim zdecydujesz się na zakup popularnego Video Grabbera na USB dobrze sprawdź opinię innych użytkowników. Sprzęt tego typu cieszy się dużą popularnością ze względu na cenę, jednak jakosć obrazu i dźwięku jaki generują jest mierna.
obraz 13
Zapraszam także do przeczytania wpisu na blodu  Test Video Grabberów - jaki wybrać?
Na końcu artykułu znajduje się film z testu Video Grabbera EasyCap

Co należy wiedzieć o standardzie VHS
został opracpwany przez firmę JVC i zaprezentowany światu w 1976 roku. Dzięki dobrej polityce firmy, wybił się spośród innych standardów i był najczęściej stosowany do użytku domowego.

W tym tekście znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania związane ,,jak samemu przegrać kasety VHS na DVD" – od mocnych podstaw, do bardziej zaawansowanych rozwiązań stosowanych przez naszą firmę podczas realizacji usług. Niezależnie od tego, czy chcesz zając się samodzielnym przegrywaniem swoich kaset czy zlecić je nam - musisz znać chociaż podstawy.
Z naszą ofertą możesz się zapoznać https://www.evhs.pl/przegrywanie-kaset-vhs.html

Spis Treści:

TBC
Film pokazuje różnicę pomiędzy zwykłym magnetowidem a takim
z funkcją TBC
obraz 1        

Obraz i dźwięk przegrany z profesjonalnego magnetowidu JVC
Na filmie porówanie magnetowidów, podstawowego Hitachi, którego
można spotkać w domowym użytkowaniu z profesjonalnym JVC

Na jakim sprzęcie pracujemy?
Podczas przegrywania VHS na DVD stosujemy wysokiej klasy magnetowidy, modele z firm Panasonic oraz JVC

- VHS C
jest to kaseta o znacznie mniejszych wymiarach od standardowej VHS. Została zaprojektowana z myślą o kamerach amatorskich dla zmniejszenia ich wymiaru. Po zastosowaniu adaptera (kasety matki) można ja odtwarzać w zwykłym magnetowidzie.
- S VHS
jest to rozwinięcie formatu VHS. Sygnał z takiego magnetowidu jest przesyłany przez kabel S-VIDEO. Kasety S VHS można odtwarzać tylko w magnetowidach dedykowanych do tego formatu.
Główną zaletą ulopszonego formatu VHS jest zwiększeni rozdzielczości z 240 na 400 linii oraz rozdzielenie kompozytowego sygnału na dwie składowe, co skutkowało lepszym odzwzorowaniem kolorów. Nie bez naczenia pozostawiono także dźwięk, który w nowym formacie jest zapisany z jakości hi-fi. Wszystkie ulepszenia spodowowały, że filmy zystakły na jakości. Jednak głównym problemem pozostaje brak kompatybilniści wstecznej, co oznacza, że filmów w formacie S-VHS nie obejrzymy na starszych magnetowidach VHS.

Systemy transmisji kolorów
- PAL
- SECAM
- NTSC
Podczas wprowadzania telewizji kolorowej powstały 3 podstawowe systemy nadawania kolorów. W różnych krajach ze względów politycznych oraz gospodarczych stosowano inny system, a także ich odmiany oznaczane literowo od B do N. Kasety przywiezione z ameryki północnej, lub nagrane na sprzęcie takiego pochodzenia nie będą prawidłowo odtwarzane na magnetowidzie przeznaczonym do systemu PAL stosowanego w Polsce. Częstym efektem odtwarzania kasety NTSC na systemie PAL jest widoczny zielony pas w dolnej częci obrazu.
Okablowanie potrzebne do połączenia wideo, kamery analogowej lub cyfrowej z odbiornikiem
Chinch - RCA
jest podstawowym kablem do przesyłania sygnału video analogowego oraz dźwięku stereo. Composite video to sposób przesyłania sygnału, który wykorzystuje dane połączenie, przesyła sygnał chrominacji i luminacji jednym kablem. Do takiej specyfiki przesyłu są przystosowane kasety analogowe typu VHS. Do composite video używa się kabla RCA 2 wtyki audio stereo (czerwony i biały) i jeden wtyk video (żółty).
S-Video
przesyła tylko obraz. Sygnały video rozdziela na sygnał luminancji oraz chrominancja. Przez oddzielenie tych sygnałów w porównianiu do Composite Video zostały zredukowane zakłócenia i znaczna poprawa barw. Połączenie jest stosowane w systemie S-VHS także z podniesioną rozdzielczością do 400 linii.

D VHS - pod koniec ery magnetowidów powstał format cyfrowy kaset VHS, które charakteryzowały się bardzo dobrą jakością obrazu oraz możliwością zapisu wielu godzin filmu na jednej kasecie. Jednak pomimo swoich zalet został wyparty z rynku przez płyty DVD.  

Podstawowe pojęcia
Dolby Digital AC3 jest metodą stratnej kompresji dźwięku, który obsługuje 5.1 kanałowy dźwięk przestrzenny.
AC3
Artefakty (bloki) widoczne są odchylenia od oryginalnego obrazu. Te występują, gdy podczas kompresji wyświetlone dla ludzkich oczu istotne dane zostały utracona. Może być to spowodowane z jednej strony zbyt niską szybkość transmisji danych lub algorytm kompresji jest nieodpowiedni. Również podczas dekompresji mogą pojawiać się artefakty, jeśli komputer nie jest wystarczająco silny.
Artefakty
AVCHD to system opracowany przez Panasonic i Sony dla kamer cyfrowych, co pozwala za pomocą MPEG-4 AVC kodowanie / H.264 do 720p i 1080i nagrywać sygnały na małych DVD 8cm, dyskach twardych i karty pamięci SD. Na płycie DVD w średniej kompresji zmieścić około 20 minut materiału. Maksymalna szybkość danych wynosi 24 Mbps, a maksymalna rozdzielczość 1920 x 1080. Tryby 720p 24, 50 i 60 klatek są również przewidziane.
AVCHD
Oznacza "Audio Video Interleave" - i to format plików wideo dla systemu Windows.Rozszerzenie pliku * . AVI nie mówi nic na temat metody kompresji obrazu wideo.
AVI
Najmniejsza ilość danych definiowanych cyfrowo. Osiem bitów tworzy bajt. Jest to jednostka miary, takie jak przy szybkości transmisji danych  (kilobitów / lub megabitów Kb / Mb)
Bit
Wariant sposobu klucza chrominancji. Jak sama nazwa mówi, jest to jednolite niebieskie tło. Jest używany, nakręcony przed i potem służy jako "zastępczy" dla wszelkich innych, które należy wprowadzić w scenach retrospekcji tła (filmów lub zdjęć).
Niebieski ekran
Filtr który mieszając kolory sąsiadujących pikseli w promieniu do efektu, który można określić jako "miękki".
Zacierać
Zeskanowania sygnałów wideo i zapisywania danych na dysku twardym. Faktycznie, termin ten jest oparty na digitalizacji analogowych danych wideo.
Przechwytywanie
W kompresji przepływności (CBR) pobiera plik wideo w całej stałej szybkości transmisji danych.
CBR
W tym sposobie przedmiot lub podmiot jest wykonany w przedniej płaskiej powierzchni. Do przetwarzania końcowego, powierzchnia może być wyeliminowany z powodu unikalnego koloru. Następnie sfilmowany obiekt może być "wciśnięty" do innego tła.
Chroma
Sygnał koloru (U, V) do Luminacji w przeciwieństwie do (Y), która reprezentuje wyjaśnione w kolorów YUV przestrzeni, czarny / biały sygnału.
Chrominacja
Kod kodeka odnosi się do zasady kompresji nieskompresowanego wideo i / lub strumienia audio według określonego algorytmu i deszyfrowania
Codec - Kodek
Ilość danych na jednostkę czasu, takich jak strumienia wideo (często określane również jako bit rate), zwykle w Kbit / sKbit / s  KB / SKB / s Mbit / sMbit / s  lub MB / SMB / s - w zależności od rozmiaru.
Datenrate - szybkość transmisji danych
Podstrumień danych (mierzony megabitów na sekundę) jest zdefiniowana jako ilość danych, które są generowane podczas digitalizacji obrazu wideo w pewnej jednostce czasu i w ten sposób mogą być przetwarzane w systemie. Całkowity strumień danych nagrania składnik składa się z poszczególnych strumieni danych luminancji i dwa sygnały różnicowe koloru
Datenstrom - strumień danych
Nowo opracowany system od Sony (1999). Umożliwia zapis cyfrowy wideo i audio na komercyjnych Video8 / Hi8 na kasety.
Cyfrowy 8
Kodek DivX zainstalowany w systemie dla wielu różnych systemów operacyjnych są dostępne za darmo, DivX jest to dobry sposób na dotarcie do szerokiego grona odbiorców i do kompresji jakość obrazu.
DivX
to skrót od Digital Video i opisuje z jednej strony standard dla nowego systemu pasów (jak HI 8 lub VHS), a także nowe metody kompresji i dekompresji dla danych wideo z dźwiękiem
PT
Korektor jest podstawowym filtrem audio z różnych zakresów częstotliwości. Przez dźwięk są specjalnie wzmocnione lub osłabione poszczególne zakresy częstotliwości.
Korektora
Jest to uniwersalny system magistrali pierwotnie opracowany przez Apple do transmisji danych cyfrowych. Jest ona zdefiniowana przez okres do 16 fizycznych urządzeń, które mogą być rozdzielone aż do 4,5 m długości kabla.
Drut Firewire
Pojedynczy obraz. W rzeczywistości chodzi o wideo rozmiar (rozdzielczosć)
Frame - ramka
FullHD jest synonimem pełnej wysokiej rozdzielczości HD 1920 × 1080. FullHD / 1080 jest to stadard z różnych urządzeń, takich jak telewizory HD oraz kamer HD.
FullHD
Krzywa gamma oznacza dystrybucję koloru wszystkich tonów średnich między czarnym i punktu bieli obrazu.
Gamma
High Definition Multimedia Interface - Interfejs cyfrowy umożliwiający transmisję wysokiej rozdzielczości nieskompresowanych danych wideo.
ZŁĄCZE HDMI
Klatka kluczowa jest to klatka / obrazu, który, jak sama nazwa wskazuje, zawiera kluczowe informacje. Klatka kluczowa jest potrzebne w różnych obszarach o podobnym znaczeniu.
Klatka kluczowa
Kompresja jest sztuką możliwego niewidzialnego redukcji danych.
Kompresja
Jest to czarno-biały sygnał (luminancji, Y) w przestrzeni kolorów YUV.
Luminancja - Luminacja
skrót od "Joint Picture Expert Group Motion" to metoda kompresji - format pliku i zależy od sprzętu, który jest używany w analogowych systemach. Zaletą tej metody jest od dawna w stosunku do wariantów MPEG, możliwość cięcia z dokładnością do ramki. Wadą jest jednak, że wielu producentów opracowało wzajemnie niekompatybilne wersje w tym formacie.
MJPEG
Motion Picture Experts Group - Grupa ta rozwija międzynarodowe standardy kompresji, które noszą nazwę tej grupy.
MPEG
Między innymi w standardzie telewizji USA różni się od standardu w naszym standardzie PAL głównie przez następujące właściwości: 525 linii telewizyjnych, 480 widoczne. 60 klatek na sekundę. Kolorowy wyświetlacz jest wykonywana za pomocą YIQ.
NTSC
PAL obowiązujący w Polsce standard telewizji. Określa ona 625 linii, które przenoszą 576 informacje w nim. Częstotliwość wyświetlania wynosi 50 klatek na sekundę. Kolory są przekazywane w systemie YUV.
KUMPEL
(Od Picture Element) piksel jest najmniejsza jednostka kolor obrazu cyfrowego. Wiele pikseli tworzą jedną linię. Więcej pikseli (w linii) pełny obraz.
Piksel
Podgląd filmu
Prapremiera
RGB zestawy przestrzeni kolorów, każdy widoczne pikseli trzech składników wraz R (red), zielony (g) i niebieski (b). Jeśli chcesz uzyskać realistyczne odwzorowanie kolorów na komputerze, każdy z tych składników Otoczenie musi mieć co najmniej 256 wartości.
RGB
oznacza Super Video CD. CD zawierające od 35 do 80 minut w formacie MPEG-2
SVCD
Część programów do edycji wideo wykorzystuje na pulpicie linię czasu, na której klipy (audio, wideo, efekty) są umieszczone.
Oś czasu
Zmienna wielkość danych na jednostkę czasową używanej podczas kompresji.
VBR
Rozszerzenie pliku ".wmv" oznacza "Windows Media Video" - pliki wideo zakodowane Windows Media kodek. Windows Media opracowany przez Microsoft i ma kilka kodeków audio i wideo
WMV

8
recenzje

Adrian
16 Wrz 2020
Jak najbardziej istnieje możliwość przegrania kaset w systemie NTSC na plik cyfrowy z zachowaniem formatu NTSC.Jest to głównie amerykański system telewizji analogowej, podobnie jak w systemie PAL obraz jest wyświetlany z przeplotem. W przypadku systemu NTSC częstotliwość zmian półobrazów wynosi około 30 na sekundę i to jest najważniejszy parametr do zachowania przy digitalizacji. Wszystkie te parametry warto zachować, żeby utrzymać najwyższą jakość obrazu.
Prok
27 Sie 2020
Witam. Czy przegrywają państwo kasety w formacie NTSC z zachowaniem parametru tego systemu?
Adrian
23 Sie 2020
Czy warto przegrywać kasety VHS na płyty DVD? Jak dla mnie płyta DVD nie do końca jest to idealnym nośnikiem danych. Jednak większość naszych klientów preferuje właśnie takie rozwiązanie. Zdarzają się też kliencie, którzy chcą swoje filmy przegrane z VHS oglądać na bardzo starym odtwarzaczu płyt DVD, który obsługuje tylko format DVD-Video. Dobrze jest, jak przed przegraniem kaset nas o tym poinformują, niestety zazwyczaj przychodzą z pretensjami, że płyta nie działa... Wtedy oczywiście zmienimy format z mp4 na DVD-Video i jest ok.

Najlepszą alternatywą dla płyt DVD jest przenośna pamięć USB. Np. przenośny dysk twardy lub szybki i pojemy pendrive. Preferujemy, jeżeli klient dostarczy swój nośnik sam, jednak istnieje możliwość zakupienia pendrive lub dysku u nas w promocyjnych cenach. Wtedy dobieramy pojemność pamięci optymalnie pod przegrane filmy.


Istnieje także możliwość ściągnięcia filmów z naszego prywatnego dysku w chmurze. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, a skorzystanie z dysku na potrzeby ściągnięcia filmu jest darmowe. Więcej informacji o tym można znaleźć na https://www.evhs.pl/blog/?dysk-cloud-pamiec-w-chmurze
Bogdan
22 Sie 2020
Pytanie czy kasety VHS warto jeszcze przegrywać na płyty dvd? W moim laptopie nawet nie mam napędu... Czy macie państwo jakaś alternatywe?
Adrian
18 Sie 2020
Czas realizacji takiego zlecenia to zwykle do 5 dni
Ryszard
14 Sie 2020
Jaki jest czas realizacji usługi przegrywanie VHS na DVD? Mam 7 kaset VHS i jedną VHS-C
Adrian
13 Sie 2020
Dzień dobry. Siedziba naszej firmy mieści we Wrocławiu:
Digital
ul. Paczkowska 26
50-503 Wrocław
Zamiast wysyłać paczkę pocztą polecamy zamówić kuriera na naszej stronie internetowe. Wystarczy wybrać zakładkę ,,wysyłka" w menu.
Karola
13 Sie 2020
Dzień dobry. Mamy pytanie, gdzie się mieści siedziba Państwa firmy. Czy kasety można wysłać pocztą?
Digital
ul. Paczkowska 26
50-503 Wrocław
Wróć do spisu treści