Jak uzyskać obraz przy uszkodzonej taśmie VHS

Digital logo
Przejdź do treści

Jak uzyskać obraz przy uszkodzonej taśmie VHS

Digital
Opublikowane według Adrian w VHS · 16 Październik 2020
Tags: uzyskanieobrazuprzyuszkodzonejkasecievhs
Uszkodzenie mechaniczne kasety
Uszkodzenie mechaniczne kasety VHS, bez naruszenia w środku samej taśmy jest łatwe do naprawienia. W większości przypadków wiąże się to z przełożeniem taśmy do innej kasety np. pustej. Proces ten jest bardzo podobny jak w przypadku zerwanej taśmy. Jak to zrobić opisałem dokładnie na blogu naprawa zerwanej taśmy VHS.


Uszkodzenie mechaniczne taśmy VHS
Takie uszkodzenie może powstać podczas używania niesprawnego magnetowidu, którego mechanizm powoduje ,,wciąganie kasety". Wiele sprzętów na tę chwilę posiada więcej niż 20 lat, więc do takich sytuacji dochodzi coraz częściej. Na szczęście będziemy mieli jedynie problem z samym fragmentem, który został zniszczony. Pozostaje tylko nadzieja, żeby fragment ten nie był kluczowy w filmie.

Do najgorszej sytuacji może dojść w wypadku kiedy cała długość kasety zostanie np. pofalowana lub ulegnie defragmentacji jeden z boków taśmy. Takie uszkodzenie może również spowodować usterka magnetowidu. W tym wypadku musimy się liczyć ze znacznym obniżeniem jakości filmu lub całą jego utratą.


Zanikanie obrazu lub pojawienie się szumów - problem z magnetowidem?
Zanim wyrzucimy pozornie uszkodzoną kasetę VHS do śmieci, należy sprawdzić ją jeszcze w innym magnetowidzie. Bardzo często zdarza się, że na innym sprzęcie kaseta odtwarzana jest dobrze. Warto jest też sprawdzić na różnych markach magnetowidów. Przykładowo jedne kasety lepiej odtwarza kaset JVC a inne Panasonic. Z mojej praktyki wynika, że zaniki kolorów częściej można odwzorować na magnetowidzie JVC.


Problem z obrazem z kasety VHS - wina grabbera?
Właściciele tanich grabberów często zgłaszają problemy z tymi urządzeniami. Tanie grabbery mają problemy z odwzorowaniem kolorów oraz stabilnością obrazu. Co za tym idzie, objawy mogą być podobne jak przy uszkodzonej taśmie VHS.

Polecam również dostarczyć nam takie kasety VHS, które sprawiają problem z odtwarzaniem. W większości przypadków jesteśmy w stanie coś zaradzić. Przegrywanie kaset VHS


0
recenzje

Digital
ul. Paczkowska 26
50-503 Wrocław
Wróć do spisu treści