Jaka karta graficzna do obróbki video?

Digital logo
Przejdź do treści

Jaka karta graficzna do obróbki video?

Digital
Opublikowane w VHS · 16 Styczeń 2022
Tags: jakakartadoobrobkivideo
Jaka karta graficzna do obróbki video?
Amatorsko lub zawodowo zajmujesz się obróbką filmów video? Nagrywasz i montujesz materiały, z których tworzysz filmy na YouTube? A może oferujesz takie usługi komercyjnie, czyniąc z nich sposób na ciekawą i dobrze płatną pracę? Niezależnie od powodu, na pewno wiesz jak ważny w obróbce wideo jest sprawny i wydajny sprzęt. Dzięki niemu znacząco możesz przyspieszyć tempo pracy i skrócić czas potrzebny na renderowanie. To z kolei bezpośrednio przekłada się na twoje zarobki i satysfakcję. Jednym z najważniejszych podzespołów komputera do obróbki video jest karta graficzna. Jej rola jest nawet większa niż samego procesora CPU.
Za co odpowiada karta graficzna?
Karta graficzna to układ wyposażony we własny procesor, pamięć RAM i wentylator. Karta graficzna wykonuje wszystkie operacje związane z obróbką graficzną, nie obciążając tym zadaniem procesora CPU i głównej pamięci RAM w komputerze. Pozwala to pracować na nim w wielu wątkach – kiedy karta graficzna renderuje materiał, ty w dalszym ciągu możesz przeglądać internet, odpowiadać na maile lub wykonywać inne zadania, bez widocznej utraty szybkości i wydajności pracy.
Jaką kartę graficzną wybrać?
Jeżeli rozbudowujesz swój zestaw komputerowy pod kątem obróbki grafiki, najlepszym rozwiązaniem będzie zewnętrzna karta graficzna, dająca największe możliwości i najwyższą wydajność pracy. Parametry, na które koniecznie należy zwrócić uwagę przy wyborze karty graficznej to:
  • Pamięć karty graficznej
– współcześnie obowiązujący standard pamięci kart graficznych to GDDR5, choć i wcześniejszy – GDDR3 również powinien dawać sobie radę. Jeśli chodzi o ilość pamięci, to im więcej tym lepiej – 2, 4, 8 GB – tutaj wiele zależy od budżetu, który chcemy przeznaczyć na kartę graficzną.
  • Szyna danych
– to element kart graficznych, odpowiadając za transferowanie danych do karty i z karty. Aby praca przebiegała szybko, magistrala powinna mieć prędkość powyżej 256 bitów. Jeśli wartość ta będzie niższa, obróbka wideo nadal będzie możliwa, ale zajmie więcej czasu i może to spowolnić pracę całego komputera.
  • Technologie
– różni producenci kart graficznych stosują w swoich produktach różne technologie. I tak firma Nvidia stosuje system CUDA – wykorzystywany m.in. do najbardziej wymagających zadań związanych z inżynierią, astrofizyką, matematyką. Apple korzysta natomiast ze środowiska OpenCL, który czyni ich karty graficzne bardzo szybkimi i wydajnymi.
W standardowych zastosowaniach amatorskich i półprofesjonalnych z powodzeniem dadzą sobie radę karty graficzne Nvidia GeForce GTX 9xx, a także AMD Radeo serii 9. Dla bardziej wymagających prac polecamy karty AMD FirePro i Nvidia Quadro.


0
recenzje

Digital
ul. Paczkowska 26
50-503 Wrocław
Wróć do spisu treści