Jaki wybrać dysk twardy do laptopa

nagłówek Digital
obraz Logo
firmowe logo
Przejdź do treści

Jaki wybrać dysk twardy do laptopa

Digital
Opublikowane w VHS · 24 Styczeń 2022
Tags: jakidysktwardy
  
Jaki wybrać dysk twardy
Poważnie zastanawiasz się nad kupnem nowego dysku twardego do swojego laptopa? Decyzja ta może być podyktowana dwoma najczęstszymi powodami: niewystarczająca ilość pamięci na twoje pliki lub powolne działanie komputera. Nowy twardy dysk może rozwiązać oba problemy. Jak się jednak okazuje, jego wybór wcale nie jest tak prostą i oczywistą sprawą, jak mogłoby się wydawać.
Rodzaje dysków twardych
Zacznijmy od podziału komputerowych dysków twardych do laptopa. Z uwagi na jego niewielkie wymiary, do tego typu urządzeń stosuje się dyski 2,5 calowe i takich należy poszukiwać. Dyski można podzielić na 3 kategorie, zależnie od technologii, w której zostały wykonane i pracują.
Dyski HDD
– jedna z najstarszych technologii dysków twardych, oparta na ruchomym talerzu oraz głowicy zapisującej na niej dane. Dyski te w dalszym ciągu można spotkać w nowo sprzedawanych komputerach oraz milionach komputerów mających kilka, kilkanaście i kilkadziesiąt lat.
Dyski SSD
– nowoczesny standard twardych dysków, pozbawiony mechanicznych elementów. Ten rodzaj dysków oparty jest na mikroprocesorach i przypomina przenośne pamięci pendrive USB. Oczywiście ich pojemność jest znacząco większa, jak również lepsze są parametry prędkości zapisu i odczytu danych.
Dyski SSHD
– jest to dysk hybrydowy, łączący w sobie dysk SSD i HDD. Pozwala uzyskać dużą wydajność pracy, a jednocześnie zapewnia sporo miejsca pamięci na pliki, które np. chcemy archiwizować – zdjęcia, dokumenty, filmy itp.
Jaki dysk twardy wybrać?
Kiedy już znasz 3 podstawowe rodzaje dysków, musisz teraz zdecydować, który z nich kupić. Każdy z wyżej wymienionych dysków ma swoje wady i zalety i lepiej lub gorzej nadaje się do pewnych zastosowań.
Dysk HDD – tani i dostępny w dużych pojemnościach
Jeżeli priorytetem jest dla ciebie duża ilość miejsca do przechowywanie plików oraz stosunkowo niska cena zakupu, powinieneś wybrać dysk HDD. Ich wadą jest stosunkowo głośna praca, większa podatność na uszkodzenia mechaniczne oraz raczej niskie prędkości zapisu i odczytu danych, co może wpływać na komfort pracy na komputerze.
Dysk SSD – szybki, wydajny i bezawaryjny
Optymalny wyborem na miarę dzisiejszych czasów są dyski SSD. Mają mnóstwo zalet, w tym duża prędkość zapisu i odczytu danych, co bardzo ułatwia pracę i może poprawić wydajność komputera. Dyski SSD są również ciche, a przy tym nie nagrzewają się mocno. Pozwala to zapewnić bardziej komfortową pracę komputera, ograniczając włączanie się wentylatora. Wadą może być cena – dysk SSD o pojemności 1TB kosztuje około 500 do 600 złotych, podczas gdy analogiczny dysk HDD kupimy za ok. 200 zł.
Dysk SSHD – kosztowny, ale często niezbędny
Jeżeli użytkujesz komputer w zróżnicowany sposób – produkujesz i przechowujesz różnego rodzaju pliki, a przy tym zależy ci na dużej szybkości pracy, dysk SSHD może być niezbędny. Wyposażony on jest w inteligentny kontroler, który samodzielnie analizuje pliki i przenosi je na partycje gwarantujące najlepszą wydajność pracy – HDD lub SSD.

obraz 2
Jeśli chodzi o dysk twardy do laptopa przeznaczonego do codziennej pracy w biurze i użytkowania w domu, wydaje nam się, że optymalnym wyborem będzie dysk SSD o pojemności 512 GB. Jeżeli chcemy na dysku przechowywać duże pliki, np. z filmami przegranymi z VHS na DVD lub z taśm szpulowych optymalnym rozwiązaniem okaże się duży pojemny dysk HDD. Zazwyczaj nie stoi nic na przeszkodzie, żeby posiadać w laptopie dwa rodzaje dysku, nawet gdyby skutkowało to usunięciem coraz rzadziej używanego napędu płyt DVD.


0
recenzje

Wróć do spisu treści