Naprawa zerwanej taśmy VHS

Digital logo
Przejdź do treści

Naprawa zerwanej taśmy VHS

Digital
Opublikowane według Adrian w VHS · 7 Lipiec 2020
Tags: naprawataśmyzerwanejuszkodzonej
  • Przyczyny urywania taśmy

Jedną z najczęstszych przyczyn zerwania taśmy jest jej wiek. Im starsza kaseta VHS, tym zawarta w niej taśma staje się coraz bardziej podatna na uszkodzenia. Magnetowidy szczególnie z końca produkcji przewijają taśmę w bardzo szybkim tempie, co również pogarsza sytuację. Prędkość przewijania narasta stopniowo, a pod koniec przewijania zwalnia, jednak mimo to zdarzają się awarie. Jeżeli zerwanie taśmy następuje często i nie tylko przy przewijaniu, jest to wskazówka, że możemy mieć uszkodzony mechanizm naciągu taśmy w magnetowidzie.


  • Naprawa zerwanej taśmy bez rozkręcania

Jeżeli taśma w kasecie nie zerwała się na końcu ani na początku to mamy dużą szansę skleić ją taśmą samoprzylepną, jednostronną bez rozkręcania kasety. Warunek jest tylko jeden, żeby końce taśmy wystawały z kasety. Wystarczy dociąć taśmę z każdej strony do równych elementów. Następnie przykleić dwie części od spodu taśmą samoprzylepną w taki sposób, aby nigdzie nie odstawała. W przeciwnym razie może to powodować jej zawieszenie się w magnetowidzie lub co gorzej uszkodzenie głowicy.

  • Naprawa zerwanej taśmy z koniecznością rozkręcania kasety


Jeżeli taśma urwie się na końcu lub jedna ze stron schowa się w kasecie, to musimy ją rozkręcić. Będzie do tego potrzebny mały śrubokręt gwiazdkowy oraz trochę cierpliwości. Zazwyczaj kaseta jest skręcona od spodu na pięć śrub, należy je odkręcić i zerwać naklejkę z boku taśmy (będzie nam trzymać górną z dolną częścią). Następnie obracamy całą kasetę w taki sposób, aby się nam nie rozleciała.

Podnosimy górną część równo z każdej strony tak, aby nie odpadły żadne rolki itd. Sklejamy taśmą i analogicznie skręcamy kasetę.


Zapraszamy do skorzystania z naszych usług Przegrywanie VHS na DVD, które obejmują naprawę taśmy.


0
recenzje

Digital
ul. Paczkowska 26
50-503 Wrocław
Wróć do spisu treści