Test Video Grabberów - jaki wybrać?

Digital logo
Przejdź do treści

Test Video Grabberów - jaki wybrać?

Digital
Opublikowane według Adrian w VHS · 3 Wrzesień 2020
Tags: videograbbertesturządzeniedoprzechwytywaniakasetvhs
Sposobów na przeniesienie obrazu analogowego na nośnik cyfrowy jest wiele. Jednak najbardziej popularnym ze względu na cenę oraz łatwość obsługi stały się urządzenia typu Video Grabber na USB. Do tej pory nigdy nie zajmowaliśmy się takim sprzętem ze względu na słabą jakość obrazu i dźwięku jaki generują, jednak wielu naszych klientów o nie pyta. W związku z tym postanowiliśmy przetestować te najbardziej popularne. W jednym z serwisów aukcyjnych wpisaliśmy słowo kluczowe: Video Grabber VHS i ustawiliśmy sposób sortowania od najbardziej popularnych. W pierwszej kolejności pojawił się:

EASYCAP VIDEO GRABBER USB
Easycap parametry techniczne:
 • Wejscie VIDEO: NTSC, PAL (kompozyt + s-video)
 • Wejscie AUDIO: stereo 2x RCA-chinch
 • Rozdzielczosc: Obsługuje : NTSC 720x480/30fps, PAL 720x576/25fps
 • USB: USB 2.0
 • Zasilanie: z portu USB
 • Kompatybilny: WINDOWS 2000 / XP / VISTA / Windows 7/8/10
Otrzymujemy także link do pobrania sterowników i oprogramowania.

Easycap wymagania systemowe:
 • Port USB 2.0 - przy USB 1.1 występują problemy z uzyskaniem pełnej ilości klatek
 • WINDOWS XP i dalsze
 • Pentium III 800 lub szybszy - Zalecany min, 1,5 Ghz / 512 RAM
 • Min . 600MB przestrzeni dyskowej na oprogramowanie
 • Min 4GB przestrzeni dyskowej na materiał video
 • optymalnie dysk min 80Gb / 8MB Cache / 7200 Obr/m)

Co to jest EASYCAP VIDEO GRABBER ?
EasyCap video grabber to urządzenie, konwerter, który umożliwia przegranie analogowego sygnału
video kaset nagrywanych np. kamerą analogową.

Czy warto kupić EASYCAP VIDEO GRABBER?
Na aukcjach oferujących sprzedaż tego urządzenia możemy przeczytać dobre opinie sprzedających,
natomiast kupujący mają już swoje zdanie, niekoniecznie pozytywne. My postanowiliśmy sprawdzić
osobiście czy EacyCap jest wart swojej ceny.
obraz 2

W paczce otrzymaliśmy urządzenie EasyCap, przedłużacz USB, płytę z oprogramowaniem oraz
instrukcję obsługi. Niestety instalację sterowników musieliśmy powtórzyć kilkukrotnie pod Windowsem 10, sterowniki nie zostały nagrane na dostarczonej płycie przez producenta, a jedynie sprzedawca podaje linka, z którego można je pobrać. Aby zainstalować sterowniki pod Windowsem 10, w pierwszej kolejności należy usunąć ,,urządzenie AV", które instaluje się automatycznie po podłączeniu do komputera. Następnie wypakować pliki ze ściągniętego linku i kliknąć ,,zainstaluj". Po ponownym uruchomieniu komputera urządzenie zostanie zainstalowane ze ściągniętych sterowników. Pod starszym systemem np. Windows XP ten problem nie występuje.

Kolejny napotkany problem był z podglądem obrazu. W zainstalowanym programie nie było widać zgrywanego obrazu. Dopiero po zakończeniu przechwytywania można było obejrzeć film. Na obrazie widać pasy, które utrudniają oglądanie. Kolejnym minusem jest samoistne spowalnianie i przyspieszanie filmu. Obraz jest zapisany w standardzie kompresji MPEG 2. Z nie wiadomych dla mnie przyczyn z przechwyconego obrazu został usunięty przeplot i film jest zapisany w skanowaniu progresywnym. Nie daje to dobrych efektów wizualnych, szczególnie w szybkich scenach lub przesuwaniu kamerą na boki.
obraz 3

Easycap na USB - urządzenie nie spełnioło naszych oczekiwań.
Jak widać urządzenie Easycap to strata czasu i pieniędzy.


MEDION Produkt Koncernu LENOVO MD 86364
Koszt urządzenia około 49zł. Podczas testów na dołączonych sterownikach i oprogramowaniu PowerDirector (większość funkcji niedostępna) zmodyfikowanego na potrzeby urządzenia występował problem - , Film chroniony prawami autorskimi - nagrywanie zabronione". Komunikat nie wyskakuje od razu, czasami dopiero np. po 25 min, czasami po 40 itd. Im niższej, jakości kasety tym problem się nasilał. Pomimo, że próbowałem zgrywać kasety nagrane prywatną kamerą. Przeszukałem internet i niestety problem z tym urządzeniem mają wszyscy. Zmiana oprogramowania na Total Media 3,5 nic nie pomogła, komunikat wyskakiwał, może trochę w innej postaci. Podmiana sterowników również nie pomogła. Sprzedawca z allegro odsyła do producenta Medion. Po telefonie na infolinie Medion dowiadujemy się, że urządzenie nie było wprowadzone na polski rynek i dlatego nie będą udzielać wsparcia technicznego. Dodatkowo dowiedziałem się, że 5 lat temu było sprzedawane w niemieckich marketach ALDI i część z nich posiadało taką wadę fabryczną i została wycofana. W jaki sposób urządzenie trafiło na polski rynek... Tego nie wie nikt. Z racji tego problemu nie będę się więcej o nim rozpisywał. Zaobserwowałem też, że obraz np. z konsoli do gier przechwytuje bez tego problemu, prawdopodobnie problem tkwi w zakłóceniach, jakie mają kasety VHS i błędnej interpretacji urządzenia.

Zalety:
- niskikoszt urządzenia
- łatwość instalacji
- dołączone oprogramowanie
- sprawdza się podczas przechwytywania obraz np. z konsoli do gier w niskich rozdzielczościach

Wady:
- praktycznie brak możliwości przechwytywania obrazu VHS np. z magnetowidu, video itd.
- słaba, jakość obrazu
Not Only TV USB LV5EDLX Video GRABBER
Video Grabber REFLECTA
MEDIA-TECH VIDEO, GRABBER MT4169
Grabber Mac/PC LogiLink
Te cztery urządzenia (a zapewne jest ich o wiele więcej) posiadają ten sam konwerter video i audio wykrywany w programach do przechwytywania, jako, OEM". Zazwyczaj dołączone oprogramowanie to Honestech vhs to dvd 2.0 SE. Przechwytując obraz tym prostym programem, nie posiadamy żadnych dodatkowych możliwości oprócz docięcia filmu. Program sam dzieli film z kasety na pliki poniżej 4 GB, zapewne po to, żeby zmieściły się na płytę DVD oraz była możliwość korzystania z tego programu na starszych komputerach, które mają format plików FAT, 32 co się wiąże z maksymalną obsługiwaną wielkością pliku nieprzekraczającą około 4 GB. Niestety oprogramowanie Honestech nawet w nowszych i pełnych wersjach np. VHS to DVD 4.0 Przechwytuje obraz progresywnie, czyli w locie usuwa przeplot. Wadą takie rozwiązania jest słaby obraz na TV, obraz przy ruchach kamery się trzęsie i nie jest idealnie płynny. Jeżeli chodzi o oglądanie filmów na komputerze, to nowe kodeki np. K-lite spokojnie dają sobie radę z usunięciem przeplotu i wygląda to o niebo lepiej niż obraz przechwycony progresywnie. Po zmianie oprogramowania np. na PowerDirector obraz przechwytuje się z przeplotem, jednak jest błędnie zapisana flaga. Zapisuje obraz w trybie przeplotu bottom fieled first, a oznacza flagę na Top fieled firt, czego efektem są drgania obrazu.

Przechwytywanie obrazu kartą TV np. Tuner cyfrowo-analogowy Not Only TV HDTV USB Hybrid LV5HD
Koszt takiego urządzenia to około 169 zł. Przechwytuje obraz z przeplotem, wygląda to całkiem nieźle podczas przechwytywania obrazu z TV cyfrowej. Podczas przechwytywania VHS dźwięk był zgrywany sprzętowo i jego jakość poprawiła się w stosunku do Easy Cap znacznie, jednak występował problem z pojawianiem się zielonego ekranu, lub z chwilowym występowaniem szumów zamiast dźwięku. Dzieje się tak dlatego, że urządzenie nie radzi sobie z synchronizowaniem dźwięku z obrazem. Im lepszej, jakości odtwarzacz wideo np. tym problem się pogłębiał. Dlatego, że w takich zaawansowanych urządzeniach wideo występują opóźnienia w dźwięku. Jest możliwość pominięcia tego problemu, jednak należałoby zgrywać osobno obraz i dźwięk, co wiązałoby się jednak ze zdwojeniem długości czasu pracy.

Zalety:
- niski koszt urządzenia
Wady:
- słaba, jakość obrazu

Zapraszamy na film z testów
obraz 4


2
recenzje

Adrian
25 Maj 2021
Dziękuje za komentarz, jednak błędów ortograficznych w powyższym tekście nie widzę.
STK1160 - chyba bardzo poszukiwany układ. Z pewnością do najnowszych nie należy, gdyż mam taki grabber z 2009 roku. Co do jakości nie jest źle, jednak na kolana nie powala. Myślę, że w sprzedaży jako nowy nie występuje.
UTV007 - na temat tego układu nie będę się wypowiadał, gdyż nie miałem przyjemności go testować. Znalazłem ofertę na amazonie, gdzie oferują za 77 zł taki grabber z tym chipem. Jak znajdę trochę czasu to kupię i przetestuje ;)

Przeglądając aukcje allegro, na tą chwilę nie spotkałem, żeby któryś ze sprzedawców określał na jakim układzie jest oferowany grabber.
Sebastian
19 Maj 2021
Sa 3 wersje Easycap, oparta na STK1160, UTV007 i na jakims okrutnym starym szajsie.
Prawdopodobnie trafil Pan na wersje 3, ktora faktycznie do niczego sie nie nadaje.

PS. Mogby Pan tez usunac bledy ortograficzne ze swojego tekstu.
Digital
ul. Paczkowska 26
50-503 Wrocław
Wróć do spisu treści