Trwałość nośników danych

Digital logo
Przejdź do treści

Trwałość nośników danych

Digital
Opublikowane według Adrian w VHS · 22 Wrzesień 2021
Tags: trwaloscnosnikowdanych
Pamięć Flash
Do tej grupy nośników możemy zaliczyć Pendrive oraz karty pamięci. Możliwości ewentualnego odzyskania danych, po uszkodzeniu są różne, w zależności do rodzaju uszkodzenia. Pamięć tego typu zwiększyła swoją popularność ze względu na często brak napędu DVD w komputerach przenośnych, a nawet stacjonarnych. Ceny pendrive spadają, a pojemność rośnie. Przy zakupie warto zwrócić uwagę nie tylko na parametr pojemności, ale też szybkości zapisu i odczytu. Najczęściej budżetowe pamięci nie mają podanej szybkości zapisu a jedynie pojemność.
obraz 1
Płyta DVD/CD/BLU-RAY
Przyjmuje się, że trwałość płyt optycznych wynosi 5 lat. Dane te są podane z dużym zapasem, gdyż jest to uwarunkowane różnymi czynnikami. Przede wszystkim szkodliwa jest ekspozycja na światło. Płyty prawidło przechowywane działają często dłużej niż 10 lat. Duża zależność jest także pomiędzy jakością nośników oraz napędu, który te płyty wypalał. Można teraz spotkać bardziej nowoczesne płyty M - DISC. Producent podaje, że ich trwałość wyniesie nawet do 1000 lat. Powłoka płyty w tym przypadku ma strukturę podobną do kamienia. Wadą nośnika M - DISC jest mała kompatybilność z napędami optycznymi szczególnie starszymi, wolny zapis do 4x oraz wysoka cena. W zasadzie wydaje się to trochę przesadzone w szczególności o trwałości do 1000 lat, jednak tak podaje producent. Pamiętajmy, że zazwyczaj jednak utraconych danych nikt nam nie przywróci. Zawsze warto zrobić sobie kopię zapasową!
Dysk twardy HDD
Jest to bezspornie jeden z trwalszych nośników. Często można spotkać komputery w biurach, które pracują na jednym dysku już od ponad 10 lat. Zazwyczaj awaria dysku zwiastuję się nagłym przyrostem złych sektorów lub dziwnymi odgłosami (trzaski, stuki, szumy). Jest to na pewno ostatni moment, w którym powinniśmy przekopiować swoje dane na nowy bezpieczny dysk. System RAID w naszych domach także nie jest zbyt popularny z uwagi na zwiększony koszt przechowywania danych.
obraz 2
Dysk SSD
Żywotność tego rodzaju dysków bywa naprawdę różna. Często kończy się wraz z upływem gwarancji. Dyski SSD łączą w sobie dwie istotne cechy pamięci Flash i dysku HDD. Największą jego zaletą jest zapewne duża szybkość zapisu i odczytu w porównaniu z tradycyjnym dyskiem HDD. Testy tego dysku polegające na ciągłym zapisywaniu i odczytywaniu danych pokazują, że przy normalnym użytkowaniu powinny wytrzymać nawet do 10 lat.
Odzysk utraconych danych
Podsumowująć można uznać, że jakość nośników nie jest zła. Jeżeli jednak zależy nam na swoich danych warto zrobić bauckup. Nasza świadomość jak czas pokazuje nie jest w tym zakresie za wysoka. Najczęściej sprawdza się tu powiedzenie mądry Polak po szkodzie. Odzysk utraconych danych jest zazwyczaj kosztowny. W profesionalnej firmie jest to kwota powyżej 1000zł i nie gwarantuje pełnego sukcesu


0
recenzje

Digital
ul. Paczkowska 26
50-503 Wrocław
Wróć do spisu treści