Betamax - konkurował przez lata z VHS

Digital logo
Przejdź do treści

Betamax - konkurował przez lata z VHS

Digital
Opublikowane według Adrian w VHS · 30 Lipiec 2020
Tags: vhsbetamax
  • Batamax - co to jest? Bitwa na formaty

Przed kasetami VHS stosowano zapis wideo na nośnika analogowych już od lat 50. XX wieku, głównie przez profesjonalistów oraz w przemyśle telewizyjnym. W latach 70. kasety filmowe zaczęto wprowadzać do użytku domowego co spowodowało tzw. ,,wojnę formatową". Dwa największe standardy VHS firmy JVC oraz Betamax firmy Sony cieszyły się największym zainteresowaniem. Niestety kasety VHS nie były kompatybilne ze standardem Betamax i odwrotnie. Nawet Japońskie Ministerstwo Handlu Międzynarodowego i Przemysłu próbowało uniknąć zamieszania wokół zróżnicowania standardów, jednak ostatecznie odstąpiło od wydania decyzji z korzyścią dla którejś z firm. Nietrafna polityka firmy Sony polegająca na licencjonowaniu swojej technologii dla innych firm oraz zakazie emitowania pornografii na kasetach z ich standardem, spowodowały zwycięstwo firmy JVC, która swój standard VHS udostępniła dla innych jako otwarty. Dzięki tej zagrywce konkurenci mogli produkować sprzęt bez nabywania licencji. Najwięksi światowi producenci sprzętu elektronicznego w tamtych czasach np Matsushita, w związku z powyższym postanowili wejść w produkcję VHS, uznając także wyższość tego standardu nad Betamax, ze względu na ograniczenie długości nagrania wideo do jednej godziny. Teoretycznie standard Betamax cechował się nieznacznie lepszą jakością nagrania, oraz mniejszym rozmiarem kasety.

  • Betamax - różne standardy

W późniejszym czasie firma Sony próbowała nadal konkurować z formatem VHS zmieniając swój standard:
  • Beta I - cechowała prędkość przesuwu taśmy z prędkością 1,5 cala na sekundę co pozwalało nagrać godzinę filmu ( na kasecie VHS można było nagrać 2 godziny dzięki większej kasecie, mieszczącej większą szpulę oraz niewiele wolniejszemu przesuwie taśmy wynoszącym 1,31 cala na sekundę. )
  • Beta II - system został zmodyfikowany na potrzeby konkurowania z VHS. Zwolniono przesuw taśmy do 0,787 tym samym kaseta Betamax utrzymując pierwotne rozmiary mogła osiągnąć długość zapisu wideo do 2 godzin. Efektem ubocznym zwolnienia przesuwu taśmy okazało się emitowanie gorszego obrazu niż w standardzie firmy JVC.
  • Beta III - ostateczny format wprowadzony przez firmę Sony, który pozwolił na nagrania dłuższe niż 2 godzin. Nie miało to jednak już większego znaczenia z uwagi na fakt, że między czasie JVC wygrał już bitwę na formaty...

Z pewnością na większą popularność VHS nad Betamax miały też inne elementy np. mniej złożony mechanizm magnetowidu oraz większa prędkość przewijania taśmy.

Polecamy:


0
recenzje

Digital
ul. Paczkowska 26
50-503 Wrocław
Wróć do spisu treści