Zastosowanie kodeków do filmów

logo firmy
Przejdź do treści
obraz boczny 1
obraz boczny 2

Zastosowanie kodeków do filmów

Digital
Opublikowane według Adrian w VHS · wtorek 04 Sie 2020
Tags: kodekimpeg2h.264

  • Obraz bez żadnej kompresji lub w formacie DV zajmuje bardzo dużo miejsca na dysku

Podczas przechwytywania filmu z kamery np. miniDV przez gniazdo FireWire musimy się liczyć z plikiem wielkości około 12 GB na godzinę filmu. Jest to niewygodne, szczególnie jeżeli potrzebujemy umieścić film na płycie DVD, BLU-RAY lub Pendrive. Z pomocą przychodzą nam kodeki. Najbardziej powszechny i popularny z czasów płyt DVD jest MPEG - 2. Zdał on swój egzamin, możemy z niego korzystać na wszystkich komputerach z systemem Windows oraz na każdym stacjonarnym odtwarzaczu DVD.

Obraz 2


  • MPEG - 2 w DVD-Video

MPEG - 2 jest kodekiem wystarczającym na potrzeby przechwytywania kaset VHS. Obsługuje on podwojoną rozdzielczość co do standardu kaset. Jednak przy przechwytywaniu taśm od kamer np. Hi-8 czy mini-DV powinniśmy się zastanowić nad zakodowaniem obrazu w H.264. Kodek ten także jest znany jako AVC (Advanced Video Coding). Adobe stosuje go we Flash Playerze, Apple w iPadach, iPhonach, w systemach Windows wystarczy zainstalować podstawową wtyczkę do odtwarzania filmów np. K-Lite. Większość nowoczesnych kamer także korzysta z tego formatu.


  • Przegranie kaset analogowych na nowszy kodek h.264 niesie ze sobą korzyści

Daje nam możliwość zmontowania jednego filmu z wielu kaset i różnych urządzeń nawet tych nowoczesnych. Dodatkowo filmy zajmują mniej miejsca w stosunku do MPEG 2, przy zachowaniu tej samej jakości obrazu.

  • Odtwarzanie filmów zakodowanych w h.264

Do odtwarzania filmów zakodowanych w format h.264 jest wymaganie ściągnięcie podstawowej wersji kodeków. Polecanym przez nas jest
K-Lite Codec Pack. Na stronie producenta zawsze możemy znaleść aktualną wersię. Bezpośredni link do pobrania:

kliknij lub skopiuj link do przeglądarki internetowej.

Podczas instalacji nie instaluje się jakieś śmieciowe dodatkowe oprogramowanie. Dodatkowo można wybrć program do odtwarzania filmów np. bardzo prosty i dobry Media Player Classic.

Pakiet kodeków przyda się także podczas oglądania innych filmów na DVD lub BLU-RAY, lub po prostu ściągniętych z internetu. Lista obsługiwanych formatów Vodeo jest długa:
AVI, MKV, MP4, FLV, MPEG, MOV, TS, M2TS, WMV, RM, RMVB, OGM, WebM

Od roku 2019 podczas przegrywania VHS na DVD oraz pozostałych kaset analogowych stosujemy kodek H.264. Jedynie na życzenie klienta możemy zastosować starszy kodek MPEG - 2.


0
recenzje

Wróć do spisu treści