MPEG2 czy nowszy kodek h.264 - Digital - Usługi Archiwizacyjne

Digital - VHS na DVD
ul. Znicza 21
04-121 Warszawa
Digital - VHS na DVD
ul. Paczkowska 26
50-503 Wrocław
Digital - VHS na DVD
ul. Olbrachtowska 48
54-063 Wrocław
Przejdź do treści

MPEG2 czy nowszy kodek h.264

Zagadnienia > Tworzenie filmów
Obraz bez żadnej kompresji zajmuje bardzo dużo miejsca na dysku. Podczas przechwytywania filmu z kamery np. miniDV przez gniazdo Fire Wire musimy się liczyć z pojemnością 12GB na godzinę filmu. Jest to niewygodne, szczególnie jeżeli potrzebujemy umieścić film na płycie DVD, BLU-RAY lub Pendrive. Z pomocą przychodzą nam kodeki. Najbardziej powszechny i popularny z czasów płyt DVD jest MPEG2. Zdał on swój egzamin dzięki czemu możemy z niego korzystac na wszyskiech komputerach z systemem Windows oraz na każdym stacjonarnym odtwarzaczu DVD.

MPEG2 w DVD-Video jest kodekiem wystarczającym na przechwytywanie kaset magnetowidowych. Obsługuje on podwojoną rozdzielczość co do standardu VHS. Jednak przy przechwytywaniu kaset od kamer np. Hi8 czy miniDV powinniśmy się zastanowić nad zakodowaniem obrazu w H.264.

Kodek ten także jest znany jako AVC ( Advanced Video Coding). Adobe stosuje go we Flash Playerze, Apple w iPadach, iPhonach w systemach Windows wystarczy zainstalować podstawową paczkę do odtwarzania filmów np. K-Lite. Nowoczesne kamery cyfrowe także korzystaja z tego formatu.

Przegranie swoich kaset analogowych na nowoczesny kodek h.264 niesie ze sobą korzyści. Daje nam możliwość zmontowania jednego filmu z wielu kaset i różnych urządzeń nawet tych nowoczesnych.

Niestety niektóre stacjonarne odtwarzacze, szczególnie to starsze radzą sobie tylko z DVD - Video czyli MPEG2. Przed podjęciem decyzji o końcowym formacie warto zobaczyć czy nasz odtwarzacz radzi sobie z kodekiem h.264 lub poszukac na nim napisu AVC lub AVCHD.
kodek mpeg 2 i avc
Wróć do spisu treści