Oprogramowanie - Digital - Usługi Archiwizacyjne

Digital - VHS na DVD
ul. Znicza 21
04-121 Warszawa
Digital - VHS na DVD
ul. Paczkowska 26
50-503 Wrocław
Digital - VHS na DVD
ul. Olbrachtowska 48
54-063 Wrocław
Przejdź do treści

Oprogramowanie

Zagadnienia > Samodzielne przegrywanie kaset
Przedstawiamy kilka najbardziej popularmych programów do przechwytywania oraz edycji video. Większość z nich jest płatna, niektóre dostarczone są wraz z urządzeniami do przechwytywania w wersji okrojonej lub starej bez możliwości aktualizacji.
1. VHS to DVD 2.0 SE - jest programem najczęściej dostarcanym do urządzeń typu Grabber. Zaletą tego programu jest jego prostota. Należy wybrać jedynie urządzenie jakim obraz ma byc przechwytywany i wcisnąć czerwony przycisk. W małym okienktu mamy podglą obrazu. Program automatycznie dzieli pliki na 4 GB ze względu na ograniczenia z wielkąścią plików w formacie FAT32. Przechwytywany film jest zapisany w systemie progresywnym. Wadą programu jest kodek, kótry automatycznie dostosowuje intensywnosć komprecji. Kiedy w przechwytywanym filmie wystepują przerwy w nagraniu w postaci pasków lub czarnego obrazu kodek mocno kompresuje obraz, po przerwie jednak na filmie widać liczne artefakty. W nowszych wersjach tego oprogramowania nie poprawiono tego błędu. Po przechwyceniu filmu można go nagrać na płyty DVD dodatkowo tworząć menu.

Zalety:
- prostota
- komprecja plików w locie
- obsługa większości znanych urządzeń

Wady:
- dzielenie plików na 4 GB
- problemy z kodekiem
- obraz jedynie progresywny  
2. VirtualDub - jest darmowym programem w zakresie zastosowań poza komercyjnych. Zdaniem wszystkich bardziej i mniej doświadczonych filmowców najlepszy program do przechwytywania video, nie jest on w żaden sposób ograniczony. Należy jednak nie bać się wielu ustawień. Wszystkie paramerty możemy dostosować do swoich potrzeb. Proces przechwytywania obrazu tym programem jest opisany w dziale Faq. Jeżeli chodzi o dalszy montaż filmów jest on bardziej podstawowy np. do łączenia lub podziału filmu na sceny. Brak jest dodatkowych efektów. Warto też użyć tego programu do zmiany kodeka.

Zalety:
- możliwość wyboru kodeka
- wiele ustawień różnych parametrów
Wady:
- podstawowy montaż filmów
3. Windows Movie Maker - Program można bezpłatnie pobrać w ramach pakietu Podstawowe Programy Windows. Jest to dobry i stabilny program, warto zacząć swoją przygodę z filmowaniem od niego. Dużym plusem jest polska wersja językowa. W swojej gamie posiada wiele ciekawych opcji. Jakość zakodowanych filmów oceniam na bardzo dobrą szczególnie w formacie MP4/H.264. Nie jest jednak kompatibilny z niekórymi urządzeniami do przechwytywania obrazu. Niby je widzi, ale albo jest problem z obrazem, albo nie ma dźwięku. Dobrym rozwiązaniem jest przechwycenie surowego obrazu w VirtualDub i przeniesienie plików do Windows Movie Maker.

Zalety:
- darmowy
- polska wersja językowa
- możliwość publikowania filmów w portalach społecznościowych

Wady:
- od lat bez poprawek i aktualizacji
4. Pinnacle Studio - bardzo dobry i rozbudowany program. Cechuje go bogata baza efektów specjalnych oraz niska cena jak za taki standard. Najnowsze wersje posiadają polski interfejs. Bardzo stabilny program, nadający się także do przechwytywania video. W teście rozpoznawał wszystkie urządzenia. Wiele możliwości ustawień kodeka. Na końcowym etapie można stworzyć menu i wypalić płytę DVD/BLU-RAY. Dobrze się sprawdzał także przy przechwytywaniu obrazu z kamer miniDV.

Zalety:
- bogaty w funkcje i ustawienia
- duża baza efektów specjalnych
Wady:
- płatny
Wróć do spisu treści