Przegrywanie VHS na DVD - Digital

Digital logo
Przejdź do treści

Przegrywanie VHS na DVD

Usługi i cennik > Video

Przegrywanie VHS na DVD Wrocław

Jesteśmy firmą z wieloletnim doświadczeniem w zakresie przegrywania kaset VHS oraz wielu innych usług związanych z archiwizacją materiałów analogowych. Powierzając nam swoje kasety, masz pewność, że ,,wyciągniemy" z nich wszystko, co się da.
Sprawdź nasze opinie na Google i Facebooku. Zobacz, ile osób nam zaufało.
vhs na dvd

Najwyższa jakość usług

Firma Digital oferuje przegrywanie kaset VHS na DVD oraz na inne nowoczesne nośniki. Stosujemy magnetowidy o najwyższych standardach, które ciężko spotkać w Polsce. Do archiwizacji filmów wybieramy marki premium wśród odtwarzaczy. Zdecydowanie najczęściej kasety są archiwizowane na magnetowidach firmy JVC, który jest wynalazcą standardu VHS. Następnie wielu producentów zaczęło produkcję swoich sprzętów na licencji JVC. Jednym z pionierów w branży stał się Panasonic, sprzęt z tej firmy również wykorzystujemy do przegrywania kaset VHS.
Do konwersji formatu analogowego na cyfrowy stosujemy kamery DV z przetwornikiem analogowo - cyfrowym. Gdzie obraz z magnetowidu do kamery jest przesyłany za pomocą kabla S-Video lub Composite RCA. Następnie po konwersji z kamery na komputer za pomocą kabla FireWire (IEEE1394). Sposobów na przegrywanie VHS na DVD jest wiele, jednak ten jest uważany jako jeden z najlepszych.

W końcowym etapie archiwizacji filmy zostają poddane obróbce cyfrowej. Ucięte zostają zakłócenia przed i za filmem. Obraz zostaje odżywiony sprawdzonym filtrem. Nie ma na to uniwersalnego sposobu, gdyż każda kaseta VHS jest inna. Większość została nagrana na innym sprzęcie, więc do zleceń podchodzimy indywidualnie.

Przegrywanie kaset VHS - Na czym polega?

Jest to dość złożony proces cyfryzacji nagrań analogowych, znajdujących się na kasecie VHS. Prawie w każdym domu w talach 80 - tych znajdował się magnetowid, jednak z różnych przyczyn uległ on uszkodzeniu lub po prostu podczas np. przeprowadzki nie wkomponował się w wystrój nowego pomieszczenia. Same kasety VHS zajmują dość dużo miejsca i są niewygodne w magazynowaniu. Jednak jak pokazuje czas nagrania, szczególnie te filmowane prywatną kamerą mają dla nas szczególne znaczenie. Z pewnością są dużo bardziej wartościowe niż same kasety VHS oraz magnetowid. Dlatego też warto zadanie przegrywania VHS na DVD powierzyć nam-profesjonalistom. Od 2014 roku prowadzimy naszą działalność związaną z przegrywaniem VHS na DVD, kierując się głosem naszych klientów, ciągle podnosimy jakość naszych usług, stosując najważniejsze elementy:

Sprawdź jak można podnieść jakość nagrania stosująć sprzęt wysokiej klasy

Technologie, które poprawiają jakość obrazu i dźwięku

Korekcja podstawy Czasu TBC
- jeden z ważniejszych elementów podczas przegrywania VHS na DVD
jest układem, który stosuje się w celu zmniejszenia lub wyeliminowania błędów wynikających z niestabilności mechanicznej występującej w nagraniach realizowanych na nośnikach analogowych.
Dolby Digital
- standard kodeka dźwięku używany na większości płyt DVD-Video. Doskonale sprawdza się przy konwersji materiału dźwiękowego analogowego na cyfrowy podczas przegrywania kaset VHS.
3DNR
- trójwymiarowa redukcja szumów. Szumy są częstym powodem pogorszenia jakości nagrań wideo. Jednym z najczęstszych czynników prowadzących do zakłóceń w obrazie jest zbyt niski poziom światła.
Odszumianie obrazu i dźwięku
- odbywa się przy pomocy oprogramowania na poziomie kodowania filmu. Daje zadowalające efekty, jednak wymaga użycia dużej mocy obliczeniowej komputera.

Przegrywanie kaset VHS - Dlaczego to ważne?

Przegrywanie VHS na DVD jest bardzo ważną czynnością, jeżeli nie chcemy stracić naszych nagrań. Kaseta VHS ulega starzeniu się, a wraz z tym nagrane na nich filmy tracą na jakości. Proces niszczenia kaset przyspieszają także inne czynniki, między innymi wilgoć, pleśń oraz kurz. Podczas przegrywania kasety VHS magazynowanej w złych warunkach mogą pojawić się zakłócenia. Często w postaci migotania, pasów itd. Warto też dodać, że podczas samego odtwarzania kasety, dochodzi do tarcia taśmy o bęben głowicy wirującej, co również po dłuższym czasie nie sprzyja naszym filmom. Dlatego warto przegrać swoje kaset VHS na DVD lub inną postać cyfrową. Zlecając tę usługę nam, masz pewność, że zostanie ona wykonana profesjonalnie i na w pełni sprawnym sprzęcie. Jest to bardzo ważne, gdyż np. uszkodzony magnetowid może wciągać taśmę, a uszkodzone fragmenty filmu mogą się okazać już nie do odzyskania.

Jaki format oraz kodek stosujemy

Od 2003 roku standard kodowania AVC (Advanced Video Coding) przyjęto do ISO MPEG - 4 wraz z rekomendacją H.264. Tym sposobem został wyparty z rynku znany i najbardziej popularny standard kodeków MPEG 2, stosowany również podczas przegrywania VHS na DVD ( który został przyjęty w 1995 roku). Więcej o kodekach do filmów znajdziesz TU

W związku z wymaganiami oraz potrzebami naszych klientów od dnia 01.04.2019r wszystkie zlecenia przegrywania kaset VHS na DVD są realizowane z użyciem plików MP4 (H.264).
Nowy kodek głównie cechuje:
- mniejsza powierzchnia plików
- wysoka jakość obrazu, co jest bardzo istotne dla naszych klientów podczas przegrywania VHS na DVD
- duża kompatybilność z urządzeniami (po 2003r)
- obsługę przez wszystkie znane programy do edycji video
- możliwość łączenia starych filmów z nagranymi nowoczesną kamerą
- łatwość powielania na zasadzie ,,kopiuj - wklej"

Na życzenie klienta w dalszym ciągu istnieje możliwość przegrania VHS na DVD w starym formacje DVD - Video, ze standardem MPEG2.
Należy pamiętać, że format płyty DVD - Video wiąże się z podziałem pliku Video na kilka części tak, żeby pliki nie były większe niż 4GB (ograniczenia FAT32). Zazwyczaj podział następuje na 4 pliki po 1 GB. Do uzyskania jednolitego pliku MPEG2 potrzebne będzie oprogramowanie do filmów z możliwością przechwycenia obrazu z DVD.
Podczas przegrywania VHS na DVD możemy także dostosować format oraz kodek filmu do Twoich potrzeb. Do wyboru proponujemy:
 • AVI format plików Video stosowany głównie do dalszej obróbki wideo
 • DV (Digital Video) – format cyfrowy stosowany głównie w kamerach cyfrowych
 • M2TS (Blu-ray) – format zapisu filmów przez kamery AVCHD
 • MKV (Matroska) – kontener multimedialny służący do przechowywania dźwięku i obrazu
 • MOV technologia stosowana przez firmę Apple, wiąże się z wieloma innymi standardami
 • MPG format Video stosujący mpeg - 1 oraz mpeg - 2
Na potrzeby np. emitowania filmu w jakimś spocie reklamowym lub połączenie filmu z innym możemy dostosować się także do innych standardów. Wszystko do ustalenia indywidualnie.

Porównanie magnetowidów

Przegrywanie kaset VHS na dysk twardy

Przegrywanie kaset VHS na dysk twardy USB jest zdecydowanie bardziej trwałą opcją niż DVD. Dobrze traktowany twardy dysk może zachować swoje dane latami. Dodatkowo dane zapisane na dysku twardym możemy w łatwy sposób przenosić na kolejne nośniki np. kiedy chcemy podzielić się nimi z rodziną i zajomymi. Jest to także dobra opcja dla tych, którzy chcą się zająć dalszą obróbką swoich filmów. Dla zainteresowanych opisałem kilka darmowych programów, którymi bez problemu będziemy mogli edytować nasze filmy Darmowe programy do edycji Video

Przegrywanie kaset VHS na dysk w chmurze

Przegrywanie kaset VHS na dysk w chmurze jest dobrą opcją dla osób, które nie posiadają w swoim laptopie napędu DVD oraz nie dysponują przenośną pamięcią USB. Film zostaje użytkownikowi przesłany za pomocą udostępnionego linka. Po ściągnięciu się filmu, na dysk komputera, lub inne urządzenie łącze internetowe zostaje usunięte. Szczególnie dbamy o bezpieczeństwo, zabezpieczamy łącza tak, aby nie dostały się w nie powołane ręce. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy również udostępnić filmy osobie trzeciej.

Przegrywanie kaset VHS na pendrive

W ostatnich latach jest najbardziej popularną formą digitalizacji kaset VHS. Pendrive zyskał na popularności ze względu na swój niewielki rozmiar, niską ceną oraz coraz większe zasoby pamięci, które może pomieścić. Większość nowoczesnych telewizorów posiada gniazdo USB. Po podłączeniu pamięci do TV możemy oglądać film, bez dodatkowych urządzeń ( odtwarzacz DVD itd. ). Jeżeli nie posiadasz pendrive, możesz go u nas zakupić w przystępnych cenach.

Paramtery techniczne kaset VHS

Standard VHS ( skrót od Video Home System ) jest to system zapisu oraz odtwarzania analogowego wideo. Opracowany przez firmę JVC a następnie zaprezentowany w Japonii 9 września 1976 roku. Nośnikiem danych była taśma magnetyczna, umieszczona w niewielkiej kasecie o wymiarach 188 × 104mm × 25 mm. Film zapisany na kasecie VHS ma rozdzielczość poziomą 240 linii. W dzisiejszych czasach oglądamy raczej filmy w jakości HD i rozdzielczości poziomej 1080 linii. Jest możliwe przegranie filmów VHS na HD poprzez stosowanie interpolacji (stworzenie nowego piksela na podstawie sąsiadujących), jednak ta metoda wizualnie nie jest skuteczna, w związku z tym wystarczającą rozdzielczością przy zgrywaniu kaset okazuje się 720 x 576. Należy także zwrócić uwagę, że format obrazu zapisany na kasetach to 4:3, czyli prawie kwadratowy. Rozciąganie obrazu do formatu nowych telewizorów (16:9) spowoduje efekt "jajowatej głowy". Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest pogodzenie się z czarnym marginesem po bokach.

Długość kaset VHS

Kasety VHS były produkowane w różnych długościach. Najkrótsze, przeznaczone do zastosowań domowych umożliwiały zapis 30 minut filmu, najdłuższe aż 5 godzin. Jednak kasety o długości 5 godzin są raczej rzadko spotykane i stwarzały problemy w niektórych magnetowidach. Najbardziej popularne długości to 3 i 4 godziny.
Kasety VHS oznaczone literką E
Kasety VHS są odpowiednio oznaczone i dla standardu PAL i SECAM stosowano oznaczenie literką E oraz cyfrowo długość w minutach np. E180, E240. W związku z inną prędkością przesuwu taśmy w standardzie NTSC.
Kasety VHS oznaczone literką T
Kasety VHS zostały oznaczone literką T dla standardu NTSC i odpowiednią długością w minutach np T180, T240. Różnica w prędkości przesuwu taśmy między formatami jest znaczna, dlatego do odtwarzania taśm w formacie NTSC należy używać magnetowidu przystosowanego do tego formatu. Zazwyczaj sprzęt produkowany u schyłku kaset VHS odtwarzał wszystkie możliwe formaty. Nawet niektóre magnetowidy bez systemu SVHS miały możliwość odtwarzania takiej kasety w standardzie VHS.

Metody poprawy obrazu wykorzystywane podczas montażu filmu

Podczas montowania filmu zgranego z kasety VHS mamy wiele możliwości poprawy obrazu. Należy pamiętać, że każda kaseta VHS jest inna. Różne modele magnetowidów zapisywały obraz z różna jakością, szumami oraz natężeniem barw. Przez co nie ma jednego uniwersalnego filtru, który by poprawił obraz na wszystkich filmach. Wymienione funkcje są dobierane indywidualnie do każdej kasety, tak aby nie ,,przedobrzyć":
Poprawa kolorystyki lub korekta odcieni szarości przy filmach czarno-białych
 • Wyostrzenie obrazu
 • Usuwanie szumów
 • Korekcja skaczącego obrazu
 • Korekta balansu bieli
 • Stabilizacja obrazu.

Poprawa jakości dźwięku zapisanego na kasecie VHS

Analogowy dźwięk zapisywany na kasecie VHS posiadał w zależności od sprzętu różne pasmo przenoszenia:

- monofoniczny zapis wzdłuż taśmy magnetycznej z pasmem przenoszenia 40 Hz do 11 kHz
- początkowe modele magnetowidów zapisywały dźwięk stereofoniczny wzdłuż taśmy magnetycznej, uzyskiwały pasmo przenoszenia 80 Hz–10 kHz
- modele conajmniej 4 - głowicowe ( dwie obraz + dwie dźwięk), gdzie głowice audio są umieszczone na bębnie wirującym, osiągały pasmo 20 Hz—20 kHz - dźwięk na poziomie hi-fi.
W wyższych modelach stosowane były również systemy redukcji szumów Dolby B oraz Dolby C.

Niezależnie jednak od systemu, w jaki sposób zostały nagrane Twoje kasety, zawsze analizujemy dźwięk i manualnie dobieramy odpowiednie filtry. Staramy się dobrać optimum w taki sposób, żeby w jak najmniejszym stopniu uciąć pasmo przenoszenia.

Przegranie nagrań zabezpieczonych przed kopiowaniem

Przegrywanie kaset VHS zabezpieczonych przed kopiowaniem nie jest mocno skomplikowane, jednak wymaga użycia specjalnego sprzętu. Większość Video Grabberów na USB (więcej o grabberach pisałem TU) wykrywa takie zabezpieczenie i uniemożliwia skopiowanie materiału. Jednak jak się okazuje, w wielu przypadkach jest to legalne i wymagane do zachowania praw własności nagrania. Zgodnie z prawem, jeżeli nabyłeś jakiś film na kasecie VHS, to nabyłeś prawa do posiadania tego filmu, a nie nośnika. Oznacza to, że jesteś uprawniony to stworzenia kopii tak, aby tego nagrania nie utracić.

Co więcej, spotykane są kasety z nagraniami prywatnymi, które także są zabezpieczone. Może to celowy zabieg firm, które trudniły się kamerowaniem imprez okolicznościowych, jednak można takie kasety spotkać.

W naszej firmie nie jest pobierana żadna opłata za przegranie kasety VHS zabezpieczonej kopiowaniem, więc nie musisz się martwić o poniesienie dodatkowych kosztów.

Nie przegramy na kopię cyfrową filmów nagranych z TV. Dla większości z Państwa jest to jednak na plus z uwagi na fakt, że większość naszych klientów jest zainteresowana tylko nagraniami prywatnymi.

Samodzielne próby przegrywania kaset VHS

Jeżeli zamierzasz samodzielnie przegrać swoje kasety VHS na nowoczesny nośnik, musisz nabyć odpowiedni sprzęt oraz oprogramowanie. Większość z amatorów decyduje się na sprzęt typu Video Grabber, jednak stosowanie takiego urządzenia często niesie za sobą wiele problemów.

Zapraszam na film!
12
recenzje
Natalia
24 Cze 2021
Przeplot - wyświetlanie obrazu za pomocą przeplatania pół obrazów co linię poziomą. Pozwala to na podwojenie liczby wyświetlanych klatek, co niwelowało migotanie obrazu w telewizorach kineskopowych.

Telewizory kineskopowe muszą wyświetlać obraz z tą samą częstotliwością co prąd w zasilaniu ( 50 Hz ), ale pasmo było zbyt wąskie, żeby przesyłać pełne 50 klatek na sekundę.

W nowoczesnych telewizorach LCD, plazma, LED itd. nie jest możliwe wyświetlanie obrazu z przeplotem, więc jeżeli chcemy wyświetlić taki film, to są w TV stosowane różne algorytmy usuwania przeplotu. Między innymi duplikowanie pół obrazu w taki sposób, żeby zawsze była wyświetlona cała klatka.

Z powodów różnych technik stosowanych do usuwania przeplotu w TV i komputerach za pomocą oprogramowania, wychodzi to raz lepiej, raz gorzej. Częstym efektem ubocznym są widoczne linie pół obrazów, szczególnie przy ujęciach dynamicznych. Wadą jest też to, że podwojona liczba klatek odbywa się kosztem wyświetlanej rozdzielczości poziomej, tnąc ją o połowę!

Z powyższych względów od dłuższego czasu wszystkie filmy nagrywamy w systemie progresywnym, poprzednio profesjonalnie usuwając przeplot.
Na
20 Cze 2021
Czy usuwają państwo przeplot?
Digital
ul. Paczkowska 26
50-503 Wrocław
Wróć do spisu treści