Przegrywanie VHS na DVD - Digital - Usługi Archiwizacyjne

Digital - VHS na DVD
ul. Paczkowska 26
50-503 Wrocław
Przejdź do treści

Przegrywanie VHS na DVD

Usługi i cennik > Video

Przegrywanie VHS na DVD - najwyższa jakość w Polsce

Nasza usługa przegrywania kaset VHS na DVD jest przeznaczona dla osób wymagających.

- wykonanie usługi na profesionalnym sprzęcie
- stosujemy korektor podstawy czasu TBC
- naprawiamy obraz i dźwięk poprzez odszumianie
- stosujemy dynamiczny dobór kompresji przy wypalaniu płyt
- wszystkie magnetowidy posiadamy firmy JVC lub Panasonic
- filmy wypalamy na dobrych i sprawdzonych nośnikach
Przegrywanie vhs na dvd
Z powodu epidemii koronawirusa godziny pracy firmy mogą być ograniczone. Staramy się pracować w standardowych godzinach, jednak przed przyjazdem zalecam kontakt telefoniczny.

W związku z sytuacją epidemiologiczną dla ograniczenia kontaktów polecamy zamawiać kuriera po odbiór paczki z materiałami filmowymi.

To bardzo proste! Zamówimy kuriera na wybrany dzień i ustalony przedział godzinowy po odbiór Twojego zlecenia. Następnie po realizacji zlecenia i jego opłaceniu udostępnimy Ci filmy na dysku Cloud do ściągnięcia na Twój komputer.
Ewentualnie odeślemy gotowe zlecenie (płyty dvd, pendrive itd) na podany przez Ciebie adres.

Proszę zwrócić uwagę na fakt, iż koszty kuriera (15 zł) zazwyczaj nie są wyższe niż dojazd indywidualny każdego z Państwa do naszej firmy, a zaoszczędzony czas można spożytkować w inny sposób.
Klienci, którzy dostarczą materiały filmowe do jednego z naszych punktów, nie muszą składać zamówienia przez internet.
Przegrywanie kaset VHS
W cenie poprawa jakości obrazu. Gotowe pliki z filmamy będziesz mógł ściągnąc z chmury bezpośrednio na swój komputer.
28,00 zł(z VAT-em)
Dodaj
Przegrywanie kaset VHS
W cenie poprawa jakości obrazu. Do zlecenia prosimy dostarczyć własnego Pendrive. Średnia wielkość pliku z filmem o długości 1h to 4 GB.
28,00 zł(z VAT-em)
Dodaj
Przegrywanie kaset VHS
W cenie poprawa jakości obrazu, płyta oraz koperta. 28 zł za kasetę. Stała cena bez wzgledu na jej długość.
28,00 zł(z VAT-em)
Dodaj
porównanie filmu z funkcją TBC oraz bez
Film pokazuje różnicę pomiędzy zwykłym magnetowidem a takim z funkcją TBC. Firma JVC opracowała system VHS już w 1976 roku i produkowała magnetowidy aż do 2008 r.

VHS na DVD - poprawa obrazu

Podczas przegrywania kaset do formatu cyfrowego ważne jest stosowanie funckji TBC (Korekcja Podstawy Czasu). Obraz przestaje pływać i jest równy na bokach. Nie trzeba wprawionego oka, żeby zobaczyć różnicę. Kolejną istotną zaletą magnetowidów JVC jest funkcja 3DNR, czyli trójwymiarowa redukcja szumów. Nagrania anologowe mają to do siebie, że towarzyszą im szumy w obrazie oraz dźwięku. Jest to szczególnie widoczne podczas powielania filmu z kasety na kasetę. Każda taka kopia odbywa się w sposób stratny i już po wykonaniu piątej kopii film nie nadaje się do oglądania. Stąd też ważne jest, żeby dostarczyć nam pierwszą taką kopię kasety, jeżeli posiadamy ich więcej. Można także przynieść obydwie kopię, żebyśmy sami ocenili, która z nich jest lepsza.

Dlaczego kodek H.264 w pliku MP4?

Od 2003 roku standard kodowania AVC (Advanced Video Coding) przyjeto do ISO MPEG - 4 wraz z rekomendacją H.264. Tym sposobem został wyparty z rynku znany i najbardziej popularny standard kodeków MPEG 2 ( który został przyjęty w 1995 roku).

W związku z wymaganiami oraz potrzebami naszych klientów od dnia 01.04.2019r wszystkie zlecenia są realizowane z użyciem plików MP4 (H.264).
Nowy kodek głównie cechują:

- mniejsza powierzchnia plików
- wysoka jakość obrazu
- duża kompatybilność z urządzeniami (po 2003r)
- obsługę przez wszystkie znane programy do edycji video
- możliwość łączenia starych filmów z nagranymi nowoczesną kamerą
- łatwość powielania na zasadzie ,,kopiuj - wklej"

Na życzenie klienta w dalszym ciągu istnieje możliwość nagrania płyty w starym formacje DVD - Video, ze standardem MPEG2. Należy pamiętać, że format płyty DVD - Video wiąże się z podziałem pliku Video na kilka części tak, żeby pliki nie były większe niż 4GB (ograniczenia FAT32). Zazwyczaj podział następuje na 4 pliki po 1 GB. Do uzyskania jednolitego pliku MPEG2 potrzebne będzie oprogramowanie do filmów z możliwością przechwycenia obrazu z DVD.

VHS na DVD - na jakim sprzęcie pracujemy?

Magnetowidy - wysokie modele z firm Panasonic oraz JVC

Przegrywanie kaset na nośniki cyfrowe

Przegranie kaset analogowych jest niezbędną czynnościa. Kaseta ulega starzeniu i wraz z wiekiem pogorsza się jakość zapisanych danych. Wiele z kaset np. VHS, które mieliśmy przyjemność kopiować miała ponad 20 lat, ale dzięki zastosowaniu profesjonalnego sprzętu oraz sprawdzonej technologi ogląda się je dobrze nawet na dużym ekranie. Niektóre z ważniejszych technik wykorzystywanych do digitalizacji kaset:
  • Korekcja podstawy Czasu TBC
- jest układem, który stosuje się w celu zmniejszenia lub wyeliminowania błędów wynikających z niestabilności mechanicznej występującej w nagraniach realizowanych na nośnikach analogowych.
  • Dolby Digital
- standard kodeka dźwięku używany na większości płyt DVD-Video. Doskonale sprawdza się prze konwersji materiału dźwiękowego analogowego na cyfrowy.
  • 3DNR
- trójwymiarowa redukcja szumów. Szumy są częstym powodem pogorszenia jakości nagrań wideo. Jednym z najczęstszych czynników prowadzących do zakłóceń w obrazie jest zbyt niski poziom światła.

Digitalizacja - kamery DV z przetwornikiem analogowo - cyfrowym

Komprecja - kodowanie obrazu kodekiem .h264 do pliku mp4

Przegrywanie VHS na DVD - parametry techniczne

Film zapisany na kasecie VHS ma rozdzielczość poziomą 240 linii. W dzisiejszych czasach oglądamy raczej filmy w jakości HD i rodzielczości poziomej 1080 linii. Jest możliwe przegranie filmów VHS na rozdzieczlość HD poprzez stosowanie interpolacji (stworzenie nowego piksela na podstawie sąsiadujących), jednak ta metoda wizualnie nie jest bardzo skuteczna, w związku z tym wystarczającą rodzielczości przy zgrywanie kaset okazuje się 720 x 576. Należy także zwrócić uwagę na fakt, że format obrazu zapisany na kasetach to 4:3, czyli prawie kwadratowy. Rozciąganie obrazu do formatu nowych telewizorów (16:9) zpowoduje efekt jajowatej głowy. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest pogodzenie się z czarnym marginesem po bokach.

Przegrywanie kaset - pokrewne formaty

Czas telewizji analogowej już minął

Magnetowid
VHS C - jest to kaseta o znacznie mniejszych wymiarach od standardowej VHS. Została zaprojektowana z myślą o kamerach amatorskich dla zmniejszenia ich wymiaru. Po zastosowaniu adaptera (kasety matki) można ja odtwarzać w zwykłym magnetowidzie.
S VHS - jest to rozwinięcie formatu VHS. Sygnał z takiego magnetowidu jest przesyłany przez kabel S-VIDEO. Kasety S VHS można odtwarzać tylko w magnetowidach dedykowanych do tego formatu.
Główną zaletą ulopszonego formatu VHS jest zwiększeni rozdzielczości z 240 na 400 linii oraz rozdzielenie kompozytowego sygnału na dwie składowe, co skutkowało lepszym odzwzorowaniem kolorów. Nie bez naczenia pozostawiono także dźwięk, który w nowym formacie jest zapisany z jakości hi-fi.

Wszystkie ulepszenia spodowowały, że filmy zystakły na jakości. Jednak głównym problemem pozostaje brak kompatybilniści wstecznej, co oznacza, że filmów w formacie S-VHS nie obejrzymy na starszych magnetowidach VHS.

Systemy transmisji kolorów - PAL, SECAM, NTSC

Podczas wprowadzania telewizji kolorowej powstały 3 podstawowe systemy nadawania kolorów. W różnych krajach ze względów politycznych oraz gospodarczych stosowano inny system, a także ich odmiany oznaczane literowo od B do N. Kasety przywiezione z ameryki północnej, lub nagrane na sprzęcie takiego pochodzenia nie będą prawidłowo odtwarzane na magnetowidzie przeznaczonym do systemu PAL stosowanego w Polsce. Częstym efektem odtwarzania kasety NTSC na systemie PAL jest widoczny zielony pas w dolnej częci obrazu.

Przegrywanie VHS - długość kaset

Kasety VHS były produkowane w różnych długościach. Najkrutsze, przeznaczone do zastosowań domowych umożliwiały zapis 30 minut filmu, najdłuższe az 5 godzin. Jednak kasety o długości 5 godzin są raczej żadko spotykane i stwarzały problemy w niektórych magnetowidach. Najbardziej popularne długiści to 3 i 4 godziny. Kasety VHS są odpowiednio oznaczone i dla standardu PAL i SECAM stosowano oznaczenie literką E, oraz cyfrowo długość w minitach np. E180, E240. W związku z inną prędkością przesówu taśmy w standardziej NTSC kasety zostały oznaczone literką T i odpowiednio długość w minutach np T180, T240. Różnica w prędkości przesówu taśmy między formatami jest znaczna, dlatego do odtwarzania taśm w formacie NTSC należy używać magnetowidu przystosowanego do formatu. Zazwyczaj sprzęt produkowany u schyłku kaset VHS odtwarzał wszystkie możliwe formaty. Nawet niektóre magnetowidu bez systemu SVHS miały możliwość odtwarzania takiej kasety w standardzie VHS.

Przegraj swoje pamiątki u profesionalistów

Pamiątki

Overscan - zastosowanie oraz jego znaczenie przy digitalizacji VHS

Overscan - to funkcja w telewizorach, w której część obrazu na rogach podczas wyświetlania zostaje powiększona i wyświetlona poza obszarem widoczności na ekranie. Dzieje się tak z uwagi na telewizory kineskopowe, które miały nie wyświetlać powszechne w tamtych czasach zakłócenia występujące na rogach ekranu. Z czasem jednak problemy zakłóceń zostały wyeliminowane i sygnał analogowy także w zapisany na kasetach VHS posiadał już czarny margines, który miał być automatycznie odrzucony przez TV.
obraz 8
obraz 7
obraz 9
Na zdjęciu jest przedstawiony obraz z kasety VHS przechwycony w całości bez stosowania funkcji Overscan.

Niebieską linią został oznaczony margines, który zostanie obcięty podczas wyświetlania obrazu na TV
Zdjęcie przedstawia obraz, który zostanie wyświetlony przez TV.
Z uwagi na fakt, że więszkość telewizorów LCD nadal ma wbudowaną funkcję Overscan lepiej zostawić obraz przechwycony z kasety analogowej w oryginale. Dobrą praktyką jest zasłonić zakłócenia delikatnym czarnym marginesem po rogach, tak aby nie były widoczne na komputerze, a obraz na TV został wyświetlony prawidłowo.
Obraz w którym podczas produkcji filmu przytniemy margines Overscan zostanie ponownie obcięty i w efekcie mocno powiększony.

Kasety VHS - ciekawostka

D VHS - pod koniec ery magnetowidów powstał format cyfrowy kaset VHS, które charakteryzowały się bardzo dobrą jakością obrazu oraz możliwością zapisu wielu godzin filmu na jednej kasecie. Jednak pomimo swoich zalet został wyparty z rynku przez płyty DVD.  
Wróć do spisu treści