Rodzaje kaset - Digital

Digital logo
Usługi archiwizacyjne
Przejdź do treści

Rodzaje kaset

Zagadnienia > Tworzenie filmów
Kaseta wideo - posiada taśmę magnetyczną przeznaczoną do przechowywania danych audiowizualnych.
Wszystkie opisane tu formaty przenosimy na formaty cyfrowe.

Rodzaje kaset:
S VHS - rozwinięcie formatu VHS. Posiada wyższą rozdzielczość poziomą wynoszącą 400 linii, a także rozdzielecznie sygnału wyjściowego na dwie składowe, mianowicie luminacji i chrominacji.
VHS - jest najbardziej znanym i rozpoznawalnym formatem, wynalezionym przez firmę JVC jeszcze w latach 70 - tych. Potocznie o tym formacie mówi się kaseta video. Rozdzielczość pozioma obrazu wynosi około 240 linii. Maksymalny czas zapisu wynosi 300 mminut, w systemie nagrania Long Paly ten czas się podwaja. Mam nadzieję jednak, że większość z Was nie stosowała systamu Long Paly ze względu na znaczne pogorszenie obrazu i dźwięku.
Video 8 - wykorzystuje taśmę o szerokości 8 mm. System został opracowany z myślą o dalszym pomniejszaniu kamer analogowych. Cieszył się on dużą popularnością dzięki dobrym parametrom technicznym.
VHS C (S VHS C) - format kompatybilny z VHS (S-VHS). Rozpoczęto produkcję takiego formatu dla zmniejszenia rozmaru kamer analogowych. Po nagraniu takiej kasety można ją wsadzić do adaptera zwanego ,,matką" i odtwarzać na zwykłym video. Czas zapisu na takiej kasecie jest znacznie krótszy.
MiniDV - dość nowoczesny standard zapisu obrazu i dźwięku. Kaseta jest znacznie mniejsza niż Video 8, jednak to nie jej jedyna zaleta. Obraz i dźwięk jest zapisywany w postaci cyfrowej, dzięki czemu kaseta jest wolna od szumów i zniekształceń cechujących zapis analogowy. System jest zgodny z formatami zapisu: DV oraz HDV. Pomimo coraz częściej spotykanych kamer z możliwością zapisu na dyskach twardych lub kartach pamięci format MiniDV nadal cieszy się dużą popularnością. Kamery DV wyposażone są w złącze FireWire , które służy do przesyłania obrazu DV o rozdzielczości 720x576 (PAL).
Hi 8 - jest rozwinięciem formatu Video 8. Posiada większą rozdzielczość poziomą wynoszącą 400 linii Jak w formacie S-VHS także sygnał został rozdzielony na dwie składowe.
Digital
ul. Paczkowska 26
50-503 Wrocław
Wróć do spisu treści