Trwałość nośników danych - Digital

Digital logo
Usługi archiwizacyjne
Przejdź do treści

Trwałość nośników danych

Zagadnienia > Tworzenie filmów
przenośna pamięć USB
Płyta DVD/CD/BLU-RAY

Przyjmuje się, że trwałość płyt optycznych wynosi 5 lat. Dane te są podane z dużym zapasem, gdyż jest to uwarunkowene różnymi czynnikami. Przedewszystkim szkodliwa jest ekspozycja na światło. Płyty prawidło przechowywane działają często dłuzej niż 10 lat. Duża zależność jest także pomiędzy jakoscią nośników oraz napędu który te płyty wypalał. Można teraz spotkać bardziej nowoczesne płyty M - DISC. Producent podaje, że ich trwałość wyniesie nawet do 1000 lat. Powłoka płyty w tym przypadku ma strukturę podobną do kamienia. Wadą nośnika M - DISC jest mała kompatybilność z napędami opytcznymi szczegółnie starszymi, wolny zapis do 4x oraz wysoka cena. W zasadzie wydaje się być to trochę przesadzone w szczególności o trwałości do 1000 lat, jednak tak podaje producent. Pamiętajmy, że jednak utraconych danych nikt nam nie przywróci a co do tej technologi to możemy być narazie krulikiem doświadczalnym.
Pamięć Flash

Do tej grupy nośników możemy zaliczyć Pendrive oraz karty pamięci. Niektóre ulegają awarii już po kilku miesiącach. Możliwość ewentualnego odzyskania danych po uszkodzeniu są różne, w zależności do rodzaju uszkodzenia. Niektóre z firm celowo ograniczają ilość możliwych zapisów. Na tą chwile pamięc tego typu zwiększyła swoją popularność ze względu na czesty brak napędu DVD w komputerach przenośnych a nawet stacjonarnych. Najczęściej budżetowe pamięci nie mają podanej szybkości zapisu a jedynie pojemność. Takie karty pamięci nie nadają się nawet do aparatów fotograficznych, gdyż potrzebna jest większa wydajność do zapisu zdjęć i filmów.
Optyczny nośnik danych
Dysk Twardy
Dysk SSD

Żywotność tego rodzaju dysków bywa naprawdę różna. Często kończy się wraz z upływem gwarancji. Dyski SSD łączą w sobie dwie istotne cechy pamięci flash i dysku HDD. Największą jego zaletą jest zapewne duża szybkość zapisu i odczytu w porównaniu z tradycyjnym dyskiem HDD. Testy tego dysku polegające na cigłym zapisywaniu i odczytywaniu danych pokazują, że przy normalnym użytkowaniu powinny wytrzymać nawet do 10 lat.
Dysk twardy HDD

Jest to bezspornie jeden z bardziej trwałych nośników. Często można spotkać komputery w biurach, które pracują na jednym dysku już od ponad 10 lat. Zazwyczaj awaria dysku zwiastuję się nagłym przyrostem złych sektorów, lub dziwnymi odgłosami (trzaski, stuki, szumy). Jest to napewno ostatni moment w którym powinniśmy przekopiować swoje dane na nowy bezpieczny dysk. System RAID w naszych domach także nie jest zbyt popularny z uwagi na zwiększony koszt przechowywania danych.
Szybki dysk ssd
Podsumowująć można uznać, że jakość nośników nie jest zła. Jeżeli jednak zależy nam na swoich danych warto zrobić bauckup. Nasza świadomość jak czas pokazuje nie jest w tym zakresie za wysoka. Najczęściej sprawdza się tu powiedzenie mądry Polak po szkodzie. Odzysk utraconych danych jest zazwyczaj kosztowny. W profesionalnej firmie zazwyczaj jest to kwota powyżej 1000zł i nie gwarantuje pełnego sukcesu
Digital
ul. Paczkowska 26
50-503 Wrocław
Wróć do spisu treści