Urządzenia vhs - Digital

Digital logo
Usługi archiwizacyjne
Przejdź do treści

Urządzenia vhs

Zagadnienia > Samodzielne przegrywanie kaset
 
I. EASYCAP CAP
Jest to urządzenie zewnętrzne, które podłączamy do portu USB minimum w wersji 2.0, Gdyż w wolniejszym będzie problem z uzyskaniem pełnej ilości klatek przy zgrywaniu materiału. Posiada wejście NTSC, PAL (gniazdo composite video, s-video)  oraz audio stereo 2x RCA-chinch. Obsługiwane rozdzielczości: NTSC 720x480 - 30fps, PAL 720x576 - 25fps. Do urządzenia w wersji BOX są dostarczone sterowniki na płycie. Darmowe oprogramowanie do przechwytywania obrazu możemy ściągnąć z Internetu np. VirtualDUB

 
Zalety:
- niski koszt urządzenia
- łatwość instalacji (port USB)
- polecamy do przechwytywania obrazu z monitoringu
 
Wady:
- duża ilość podróbek na allegro
- niska, jakość obrazu i dźwięku
- Brak oprogramowania
- przed zakupem tego urządzenia warto zaciągnąć opini na różnych forach innych użytkowników, którzy dali się na nie naciągnąć

 
 

 
obraz 1
II. MEDION Produkt Koncernu LENOVO MD 86364
Koszt urządzenia około 49zł. Podczas testów na dołączonych sterownikach i oprogramowaniu PowerDirector (większość funkcji nie dostępna) zmodyfikowanego na potrzeby urządzenia występował problem -  , Film chroniony prawami autorskimi - nagrywanie zabronione". Komunikat nie wyskakuje od razu, czasami dopiero np. po 25 min, czasami po 40 itd. Im niższej, jakości kasety tym problem się nasilał. Pomimo, że próbowałem zgrywać kasety nagrane prywatną kamerą. Przeszukałem Internet i niestety problem z tym urządzeniem mają wszyscy. Zmiana oprogramowania na Total Media 3, 5 nic nie pomogła, komunikat wyskakiwał, może trochę w innej postaci. Podmiana sterowników również nie pomogła. Sprzedawca z allegro odsyła do producenta Medion. Po telefonie na infolinie Medion dowiadujemy się, że urządzenie nie było wprowadzone na polski rynek i dlatego nie będą udzielać wsparcia technicznego. Dodatkowo dowiedziałem się, że 5 lat temu było sprzedawane w niemieckich marketach ALDI i część z nich posiadało taką wadę fabryczną i została wycofana. W jaki sposób urządzenie trafiło na polski rynek... Tego nie wie nikt. Z racji tego problemu nie będę się więcej o nim rozpisywał. Zaobserwowałem też, że obraz np. z konsoli do gier przechwytuje bez tego problemu, prawdopodobnie problem tkwi w zakłóceniach, jakie mają kasety VHS i błędnej interpretacji urządzenia.

Zalety:
- niskikoszt urządzenia
- łatwość instalacji
- dołączone oprogramowanie
- sprawdza się podczas przechwytywania obraz np. z konsoli do gier w niskich rozdzielczościach
Wady:
- praktycznie brak możliwości przechwytywania obrazu VHS np. z magnetowidu, video itd.
- słaba, jakość obrazu
obraz 2
III. Not Only TV USB LV5EDLX Video GRABBER
Video Grabber REFLECTA
MEDIA-TECH VIDEO, GRABBER MT4169
Grabber Mac/PC LogiLink
Te cztery urządzenia ( a zapewne jest ich o wiele więcej) posiadają ten sam konwerter video i audio wykrywany w programach do przechwytywania, jako, OEM". Zazwyczaj dołączone oprogramowanie to hoestech vhs to dvd 2.0 SE. Przechwytując obraz tym prostym programem nie posiadamy żadnych dodatkowych możliwości oprócz docięcia filmu. Program sam dzieli film z kasety na pliki poniżej 4 GB, zapewne po to, żeby zmieściły się na płytę DVD oraz była możliwość korzystania z tego programu na starszych komputerach, które mają format plików FAT, 32 co się wiąże z maksymalną obsługiwaną wielkością pliku nieprzekraczającą około 4 GB. Niestety oprogramowanie honestech nawet w nowszych i pełnych wersjach np. VHS to DVD 4.0 Przechwytuje obraz progresywnie, czyli w locie usuwa przeplot. Wadą takie rozwiązania jest słaby obraz na TV, obraz przy ruchach kamery się trzęsie i nie jest idealnie płynny. Jeżeli chodzi o oglądanie filmów na komputerze, to nowe kodeki np. K-lite spokojnie dają sobie radę z usunięciem przeplotu i wygląda to o niebo lepiej niż obraz przechwycony progresywnie. Po zmianie  oprogramowania np. na PowerDirector obraz przechwytuje się z przeplotem, jednak jest błędnie zapisana flaga. Zapisuje obraz w trybie przeplotu Bottom fieled first a oznacza flagę na Top fieled firt i niestety obraz się trzęsie. Można by pominąć ten problem stosując oprogramowanie Unload Video Studio, jednak w tych grabberach oprogramowanie nie rozpoznaje karty dźwiękowej i możemy przechwycić jedynie obraz. W VirtualDUB można wszystko ręcznie ustawić i problemy nie występują.

Zalety:
- niski koszt urządzenia
Wady:
- z powodu przechwytywanie w trybie progresywnym urządzenie nie nadaję się do zastosowań związanych z VHS
- słaba, jakość obrazu
- nie zastosowałbym tych urządzeń nawet do przechwytywania obrazu z konsol do gier

obraz 3
IV. Przechwytywanie obrazu kartą TV np. Tuner cyfrowo-analogowy Not Only TV HDTV USB Hybrid LV5HD

Koszt takiego urządzenia to około 169zł. Przechwytuje obraz z przeplotem, wygląda to całkiem nieźle podczas przechwytywania obrazu z TV cyfrowej. Podczas przechwytywania VHS dźwięk był zgrywany sprzętowo i jego jakość poprawiła się w stosunku do Easy Cap znacznie, jednak występował problem z pojawianiem się zielonego ekranu, lub z chwilowym występowaniem szumów zamiast dźwięku. Dzieje się tak dlatego, że urządzenie nie radzi sobie z zintegrowaniem dźwięku z obrazem. Im lepszej, jakości odtwarzacz wideo np. sześciu głowicowe tym problem się pogłębiał. Dlatego, że w takich zaawansowanych urządzeniach wideo występują opóźnienia w dźwięku. Jest możliwość pominięcia tego problemu, jednak należałoby zgrywać osobno obraz i dźwięk, co wiązałoby się jednak ze zdwojeniem długości czasu prac. Po przedstawniu problemu producentowi otrzymałem Emila, żeby przetłumaczyć to na hiszpański i na tym się skończyło moje doszukiwanie recepty na problem.
obraz 4
V. Urządzenie USB VIDEO GRABBER SilverCrest, czyli potocznie urządzenie z ,,Lidla"
Recenzja już w krótce!
Digital
ul. Paczkowska 26
50-503 Wrocław
Wróć do spisu treści