Przegrywanie filmów 8mm, super 8mm - Digital

Digital logo
Przejdź do treści

Przegrywanie filmów 8mm, super 8mm

Usługi i cennik > Video
Przegrywanie filmów 8 mm, super 8 mm
Przegrywanie taśm szpulowych - najwyższa jakość w Polsce!obraz 3
Oferujemy przegrywanie filmów 8mm oraz zapisanych w młodszym formacie super 8mm na nośniki cyfrowe. Transfer filmów w naszej firmie odbywa się w trybie po klatkowym, co oznacza, że każda klatka zostaje zeskanowana osobno. Do tej metody używamy specjalistyczny sprzęt, który na potrzeby klientów został sprowadzony przez nas z Holandii. Większość podobnych firm trudniących się tą specjalizacją oferuje przegrywanie tego rodzaju filmów w trybie LIVE. Polega to na odtwarzaniu filmu na starej kamerze 8mm, film zostaje wyświetlony oraz nagrany kamerą cyfrową. Pomimo używania kamer wysokiej jakości oraz stosowania statywów i innych technik efekt jest słaby i można taki film porównać do tych kiedyś nielegalnie kręconych w kinie. Lepsza metoda także często spotykana to kręcenie takich filmów kamerą cyfrową przez odpowiedni obiektyw np. firmy Zenit. Budowa takiego skanera do filmów wymaga jednak sporej wiedzy. Z pewnością nasza usługa nie należy do najtańszych, jednak skanowanie po klatkowe filmu trwa o wiele dłużej niż kręcenie jego w trybie LIVE.
Jesteśmy firmą z wieloletnim doświadczeniem w zakresie przegrywania filmów 8 mm oraz super 8 mm. Powierzając nam swoje taśmy, masz pewność, że są w odpowiednich rękach.
Długość taśm szpulowych 8mm
Wyróżniamy 4 podstawowe długości taśm szpulowych:
 • 15 metrów, średnica szpuli 7.5cm
 • 60 metrów, średnica szpuli 12.7cm
 • 90 metrów, średnica szpuli 15.5cm
 • 120 metrów, średnica szpuli 17.5cm
przy czym długość filmu w minutach jest dość krótka i w wypadku taśmy 15 metrowej wynosi około 4 minut. Na największej szpuli 120 metrów długość filmu wynosi około 25 minut.
Filmy na taśmach szpulowych nagrywane były zazwyczaj w dwóch podstawowych prędkościach:
 • 18 klatek na seukndę
 • 24 klatki na sekundę
Filmy 18 klatkowe przyspieszamy do 24 klatek tak, aby efekt migotania nie był widoczny.
Przegrywanie filmów 8 mm, super 8 mm - film demonstracyjny, sprawdź jak mogą wyglądać Twoje filmy
obraz 2
Taśmy szpulowe - poprawa obrazu
Standardowo obraz jest przez nas poprawiany. Przede wszystkim zostaje odszumiony (likwidacja efektu ziarna). Poprawiamy także jasność oraz balans bieli.
Podczas montowania filmów z zeskanowanych klatek filmu 8 mm możemy zastosować:
 • Poprawa kolorystyki lub korekta odcieni szarości przy filmach czarno-białych
 • Wyostrzenie obrazu
 • Usuwanie szumów
 • Korekcja skaczącego obrazu
 • Korekta balansu bieli
 • Stabilizacja obrazu
Transfer filmów 8mm - dźwięk
 • Film bez dźwięku. Większość z taśm szpulowych nie posiada dźwięku. Film jest po prostu niemy. Dla uprzyjemnienia oglądania można dodać podkład muzyczny, ewentualnie stosowne komentarze. Będzie to bardzo istotne przy przekazywaniu filmów dla dalszych pokoleń.
 • Film z dźwiękiem dodatkowym. Najczęściej taki dźwięk został nagrany na magnetofonie szpulowym. Charakterystycznym elementem jest mówienie osób z filmu do mikrofonu. Jest możliwość nałożenia tego d.źwięku na film, jednak wymaga to dużego nakładu pracy związanej z synchronizacją. W naszej firmie jest to możliwe, jednak ceny zostają ustalane indywidualnie.
 • Film z dźwiękiem na taśmie filmowej. Dość rzadko można spotkać taśmy filmowe z paskiem magnetycznym przeznaczonym na dźwięk. Pasek jest wąski, przez co jakość dźwięku zapisanego jest bardzo słaba. Z czasem dźwięk jest coraz słabszy i wymaga wysokiego podbicia. Niestety na tę chwilę nie świadczymy usług w tym zakresie

Skanowanie filmów super 8 - specyfikacja usługi
  • Typ filmu: klisza fotograficzna Super 8 (pozytyw lub film monochromatyczny), 18 klatek/s + 24 klatek/s
  • Rozdzielczość: 1920 x 1080 pikseli lub 1280 x 720 pikseli
  • Format filmowy: AVI
  • Typ czujnika CMOS
  • Natężenie barwy 24 Bit
  • Powierzchnia skanowania (jednostka światła przechodzącego) 5.79 x 4.01 mm
  • Rodzaj skanera zdjęć skaner negatywów
  • Rozdzielczość (optyczna) 1920 x 1080 px
         Skanowanie filmów 8mm - specyfikacja usługi
          • Typ filmu: klisza fotograficzna Normal 8 (pozytyw lub film monochromatyczny), 18 klatek/s + 24 klatek/s
          • Czujnik obrazu: 3,53 megapiksela (2304 x 1536)1/3 cala matrycy CMOS
          • Rozdzielczość: 1440 x 1080 p przy 30 fps (MP4)

            Spotykane problemy podczask skanowania taśm celuloidowych 8 mm
            Standard 8 mm został zaprojektowany przez Eastman Kodak z myślą o zastosowaniach amatorskich. Taśmy oraz kamery były tańsze od swojego poprzednika 16 mm ( później taśmy 16 mm stosowano tylko u profesjonalistów), jednak wiązały się z tym pewne ograniczenia. Przestrzeń naświetlania filmu celuloidowego zmalała o połowę, a okienka perforacji mieściły się tylko po jednej stronie.
            Kamery ze standardem 8 mm z tamtych czasów działały w taki sposób, że umieszczano w nich taśmę o szerokości 16 mm. Kamera naświetlała tylko połowę szerokości filmu, następnie należało przełożyć ją, w odwrotną stronię. Po nagraniu całości i wywołaniu należało go rozciąć na pół i skleić w jedną całość. W taki oto sposób powstawał jeden ,,długi" film.

            Niestety rozcinanie filmu na dwie części nie było zazwyczaj precyzyjne, co niosło za sobą konsekwencje. Film często zacinał się w projektorze, niszcząc przy okazji okienka perforacji. W zależności od operatora projektora mogło też dojść do przypalenia taśmy podczas zacięcia. Najgorsze są miejsca filmu, gdzie jest jego nadmiar. Podczas mierzenia szerokości taśm naszych klientów, często sięgały nawet 9.5 mm. Taka taśma nie miała szans odtwarzać się prawidłowo w projektorze. Nowoczesne skanery do takich filmów także mają z tym problemy, przez co często prawidłowe przechwycenie filmu trwa nawet 3 dni lub więcej.
            Rozwinięcie standardu taśmy filmowej 8 mm na super 8
            W 1965 roku wprowadzono rozszerzony format super 8. Pozwoliło to na powiększenie klatki filmu z 4,5 mm do 5,79 mm, co miało na tamte czasy znaczący wpływ na jakość obrazu. Początkowo wprowadzony format był zaprojektowany jako bez dźwięku. Następnie dwie firmy wprowadziły możliwość zapisywania niezależnie dźwięku i obrazu. W zastosowaniach amatorskich jednak taki zapis był bardzo rzadko spotykany. Sprzęt oraz taśmy, które dawały taką możliwość, były bardzo drogie. Najczęściej taśmy filmowe super 8 z dźwiękiem były stosowane przez profesjonalistów.

            Dopiero w roku 1973 firma Kodak wprowadziła możliwość zapisu dźwięku bezpośrednio na taśmie super 8. Do taśmy super 8 wprowadzono na krawędzi cienki pasek magnetyczny, który umożliwiał zapis dźwięku. Sama taśma celuloidowa z dźwiękiem była grubsza od zwykłej z uwagi na fakt, że głowica odczytująca dźwięk musiała ją dociskać. W związku z tym starsze projektory oraz kamery nie miały możliwość odtwarzania i zapisu nawet samych filmów na tej taśmie. Nowszy sprzęt obsługujący dźwięk był natomiast zdolny do odtwarzania i zapisu formatu bez dźwięku. Zapis fonii na taśmach celuloidowych z reguły był bardzo słaby. W związku z tym zazwyczaj stosujemy alternatywne rozwiązania.
            Dodanie dźwięku alternatywnego do filmu
            W związku z trudnościami, jakie niesie za sobą archiwizacja dźwięku z taśm super 8, oraz z faktem, że jednak znaczna większość tych nagrań jest bez dźwięku, proponujemy nałożenie dźwięku alternatywnego. W zależności od potrzeb możemy do filmu nałożyć ścieżkę dźwiękową np. dostarczoną przez klienta. Ewentualnie inne utwory, których prawa autorskie na to pozwalają. Dostępny jest też dźwięk pracującego projektora, jednak wydaje mi się to słabą opcją.
            Jak przegrać film 8 mm i na czym to polega? Zapraszam na film
            obraz 1
            Digital
            ul. Paczkowska 26
            50-503 Wrocław
            Wróć do spisu treści