Przegrywanie filmów 8mm, super 8mm - Digital

Logo
Przejdź do treści
obraz boczny 1
obraz boczny 2

Przegrywanie filmów 8mm, super 8mm

Przegrywanie filmów 8 mm

Przegrywanie filmów 8 mm, super 8 mm


Przegrywanie taśm szpulowych - najwyższa jakość w Polsce!
Oferujemy przegrywanie filmów 8mm oraz zapisanych w młodszym formacie super 8mm  na nośniki cyfrowe. Przegrywanie filmów w naszej firmie odbywa się w trybie  po klatkowym, co oznacza, że każda klatka zostaje zeskanowana osobno.  Do tej metody używamy specjalistyczny sprzęt, który na potrzeby klientów  został sprowadzony przez nas z Holandii. Większość podobnych firm  trudniących się tą specjalizacją oferuje przegrywanie tego rodzaju  filmów w trybie LIVE. Polega to na odtwarzaniu filmu na starej kamerze  8mm, film zostaje wyświetlony oraz nagrany kamerą cyfrową. Pomimo  używania kamer wysokiej jakości oraz stosowania statywów i innych  technik efekt jest słaby i można taki film porównać do tych kiedyś  nielegalnie kręconych w kinie. Lepsza metoda, także często spotykana to  kręcenie filmów 8 mm kamerą cyfrową, przez odpowiedni obiektyw np.  firmy Zenit. Budowa takiego skanera do filmów wymaga jednak sporej  wiedzy. Z pewnością nasza usługa nie należy do najtańszych, jednak  skanowanie po klatkowe filmu trwa o wiele dłużej niż kręcenie jego w  trybie LIVE.
Jesteśmy firmą z wieloletnim doświadczeniem w zakresie digitalizacji filmów 8 mm oraz super 8 mm. Powierzając nam swoje taśmy, masz pewność, że są w odpowiednich rękach.


Ile kosztuje digitalizacja taśm szpulowych 8 mm?


taśmy o długości do 60 metórw - 80 zł
taśmy i długości do 120 metrów - 160 zł


Długość taśm szpulowych 8mm


Wyróżniamy 4 podstawowe długości taśm szpulowych:
 • 15 metrów, średnica szpuli 7.5cm
 • 60 metrów, średnica szpuli 12.7cm
 • 90 metrów, średnica szpuli 15.5cm
 • 120 metrów, średnica szpuli 17.5cm
przy  czym długość filmu w minutach jest dość krótka i w wypadku taśmy 15  metrowej wynosi około 4 minut. Na największej szpuli 120 metrów długość  filmu wynosi około 25 minut.

Filmy na taśmach szpulowych nagrywane były zazwyczaj w dwóch podstawowych prędkościach:

 • 18 klatek na seukndę
 • 24 klatki na sekundę
Filmy 18 klatkowe przyspieszamy do 24 klatek tak, aby efekt migotania nie był widoczny.
Przegrywanie filmów 8 mm, super 8 mm - film demonstracyjny, sprawdź jak mogą wyglądać Twoje filmy


obraz 2

Taśmy szpulowe - poprawa obrazu


Standardowo obraz jest przez nas poprawiany. Przede wszystkim  zostaje odszumiony (likwidacja efektu ziarna). Poprawiamy także jasność  oraz balans bieli.

Podczas montowania filmów z zeskanowanych klatek filmu 8 mm możemy zastosować:

 • Poprawa kolorystyki lub korekta odcieni szarości przy filmach czarno-białych
 • Wyostrzenie obrazu
 • Usuwanie szumów
 • Korekcja skaczącego obrazu
 • Korekta balansu bieli
 • Stabilizacja obrazu


Digitalizacja filmów 8mm - dźwięk


 • Film bez dźwięku. Większość z taśm szpulowych nie  posiada dźwięku. Film jest po prostu niemy. Dla uprzyjemnienia oglądania  można dodać podkład muzyczny, ewentualnie stosowne komentarze. Będzie  to bardzo istotne przy przekazywaniu filmów dla dalszych pokoleń.
 • Film  z dźwiękiem dodatkowym. Najczęściej taki dźwięk został nagrany na  magnetofonie szpulowym. Charakterystycznym elementem jest mówienie osób z  filmu do mikrofonu. Jest możliwość nałożenia tego d.źwięku na film,  jednak wymaga to dużego nakładu pracy związanej z synchronizacją. W  naszej firmie jest to możliwe, jednak ceny zostają ustalane  indywidualnie.
 • Film z dźwiękiem na taśmie filmowej. Dość  rzadko można spotkać taśmy filmowe z paskiem magnetycznym przeznaczonym  na dźwięk. Pasek jest wąski, przez co jakość dźwięku zapisanego jest  bardzo słaba. Z czasem dźwięk jest coraz słabszy i wymaga wysokiego  podbicia. Niestety na tę chwilę nie świadczymy usług w tym zakresie


Skanowanie filmów super 8 - specyfikacja usługi


  • Typ filmu: klisza fotograficzna Super 8 (pozytyw lub film monochromatyczny), 18 klatek/s + 24 klatek/s
  • Rozdzielczość: 1920 x 1080 pikseli lub 1280 x 720 pikseli
  • Format filmowy: AVI
  • Typ czujnika CMOS
  • Natężenie barwy 24 Bit
  • Powierzchnia skanowania (jednostka światła przechodzącego) 5.79 x 4.01 mm
  • Rodzaj skanera zdjęć skaner negatywów
  • Rozdzielczość (optyczna) 1920 x 1080 px


         Skanowanie filmów 8mm - specyfikacja usługi


          • Typ filmu: klisza fotograficzna Normal 8 (pozytyw lub film monochromatyczny), 18 klatek/s + 24 klatek/s
          • Czujnik obrazu: 3,53 megapiksela (2304 x 1536)1/3 cala matrycy CMOS
          • Rozdzielczość: 1440 x 1080 p przy 30 fps (MP4)


            Spotykane problemy podczask skanowania taśm celuloidowych 8 mm


            Standard 8 mm został  zaprojektowany przez Eastman Kodak z myślą o zastosowaniach amatorskich.  Taśmy oraz kamery były tańsze od swojego poprzednika 16 mm ( później  taśmy 16 mm stosowano tylko u profesjonalistów), jednak wiązały się z  tym pewne ograniczenia. Przestrzeń naświetlania filmu celuloidowego  zmalała o połowę, a okienka perforacji mieściły się tylko po jednej  stronie.
            Kamery ze standardem 8 mm z  tamtych czasów działały w taki sposób, że umieszczano w nich taśmę o  szerokości 16 mm. Kamera naświetlała tylko połowę szerokości filmu,  następnie należało przełożyć ją, w odwrotną stronię. Po nagraniu całości  i wywołaniu należało go rozciąć na pół i skleić w jedną całość. W taki  oto sposób powstawał jeden ,,długi" film.

            Niestety  rozcinanie filmu na dwie części nie było zazwyczaj precyzyjne, co  niosło za sobą konsekwencje. Film często zacinał się w projektorze,  niszcząc przy okazji okienka perforacji. W zależności od operatora  projektora mogło też dojść do przypalenia taśmy podczas zacięcia.  Najgorsze są miejsca filmu, gdzie jest jego nadmiar. Podczas mierzenia  szerokości taśm naszych klientów, często sięgały nawet 9.5 mm. Taka  taśma nie miała szans odtwarzać się prawidłowo w projektorze. Nowoczesne  skanery do takich filmów także mają z tym problemy, przez co często  prawidłowe przechwycenie filmu trwa nawet 3 dni lub więcej.


            Rozwinięcie standardu taśmy filmowej 8 mm na super 8


            W 1965 roku wprowadzono rozszerzony format super 8. Pozwoliło to na powiększenie klatki filmu z  4,5 mm do 5,79 mm, co miało na tamte czasy znaczący wpływ na jakość  obrazu. Początkowo wprowadzony format był zaprojektowany jako bez  dźwięku. Następnie dwie firmy wprowadziły możliwość zapisywania  niezależnie dźwięku i obrazu. W zastosowaniach amatorskich jednak taki  zapis był bardzo rzadko spotykany. Sprzęt oraz taśmy, które dawały taką  możliwość, były bardzo drogie. Najczęściej taśmy filmowe super 8 z  dźwiękiem były stosowane przez profesjonalistów.

            Dopiero  w roku 1973 firma Kodak wprowadziła możliwość zapisu dźwięku  bezpośrednio na taśmie super 8. Do taśmy super 8 wprowadzono na krawędzi  cienki pasek magnetyczny, który umożliwiał zapis dźwięku. Sama taśma  celuloidowa z dźwiękiem była grubsza od zwykłej z uwagi na fakt, że  głowica odczytująca dźwięk musiała ją dociskać. W związku z tym starsze  projektory oraz kamery nie miały możliwość odtwarzania i zapisu nawet  samych filmów na tej taśmie. Nowszy sprzęt obsługujący dźwięk był  natomiast zdolny do odtwarzania i zapisu formatu bez dźwięku. Zapis  fonii na taśmach celuloidowych z reguły był bardzo słaby. W związku z  tym zazwyczaj stosujemy alternatywne rozwiązania.


            Dodanie dźwięku alternatywnego do filmu


            W związku z trudnościami, jakie  niesie za sobą przegranie dźwięku z taśm super 8, oraz z faktem, że  jednak znaczna większość tych nagrań jest bez dźwięku, proponujemy nałożenie dźwięku alternatywnego. W zależności od potrzeb możemy do  filmu nałożyć ścieżkę dźwiękową np. dostarczoną przez klienta.  Ewentualnie inne utwory, których prawa autorskie na to pozwalają.  Dostępny jest też dźwięk pracującego projektora, jednak wydaje mi się to  słabą opcją.


            Jak przegrać film 8 mm i na czym to polega? Zapraszam na film


            obraz 1
            5.0 / 5
            2 recenzje
            2
            0
            0
            0
            0
            Dominik
            20 Paz 2023
            Firma Digital wykonała doskonałą pracę w digitalizacji moich starych filmów 8 mm. Jakość obrazu i dźwięku jest niesamowita, a efektywność ich usługi jest imponująca. To wspaniały sposób, aby zachować rodzinne wspomnienia w cyfrowej formie, łatwo dostępne do odtwarzania i udostępniania. Profesjonalizm i staranność, z jaką firma Digital podchodzi do swojej pracy, zasługują na ogromne uznanie. Polecam ich usługi każdemu, kto chce zachować i cieszyć się swoimi starymi filmami 8 mm w nowoczesny i wygodny sposób.
            Janek
            18 Paz 2023
            Bardzo miło jest mi podzielić się swoją pozytywną opinią na temat wykonanej usługi digitalizacji filmów 8 mm. To była niezwykła i wartościowa usługa, która przekroczyła moje oczekiwania.

            Po pierwsze, proces komunikacji z dostawcą usługi był bardzo sprawny i przyjazny. Od samego początku czułem się dobrze poinformowany i w pełni świadomy etapów postępującej digitalizacji. Współpracownicy byli bardzo uprzejmi i cierpliwi, odpowiadając na moje pytania i udzielając wskazówek dotyczących przygotowania materiałów do digitalizacji.

            Co najważniejsze, jakość końcowych digitalizowanych filmów była znakomita. Obraz był czysty, ostry i bogaty w szczegóły, co sprawiło, że wróciłem do wspomnień z przeszłości z ogromną radością. Dźwięk był również wyjątkowo jasny, co dodatkowo wzmocniło emocje towarzyszące oglądaniu tych filmów.

            Termin realizacji usługi został zachowany, a dostarczenie digitalizowanych materiałów odbyło się bez zakłóceń. To pokazuje, że dostawca usługi jest profesjonalny i zobowiązany do dostarczenia usług na najwyższym poziomie.

            Cały proces digitalizacji filmów 8 mm okazał się być prawdziwą podróżą w czasie, dzięki której mogłem znów cieszyć się wspomnieniami rodzinny i przyjaciół. Bardzo dziękuję za wspaniałą pracę i serdecznie polecam tę usługę każdemu, kto pragnie zachować i cieszyć się swoimi cennymi filmowymi wspomnieniami w erze cyfrowej.
            Wróć do spisu treści