Przegrywanie kaset od kamer miniDV - Digital

nagłówek Digital
obraz Logo
firmowe logo
Przejdź do treści

Przegrywanie kaset od kamer miniDV

Usługi i cennik > Video > Przegrywanie kaset od kamer

Przegrywanie kaset miniDV

Zgrywanie kaset od kamer na płyty dvd lub pamięć USB
40 zł za kasetę bez względu na jej długość.
Przegranie materiału z kaset od kamer na płyty DVD lub pamięć USB. Kamery miniDV (głównie Panasonic)
obraz 1

Format miniDV obsługiwany przez kontroler FireWire IEEE 1394

Format miniDV został zaprojektowany z myślą o małych poręcznych kamerach. Do przechwycenia obrazu z takiej kamery należało użyć kabla DV oraz kontrolera w komputerze FireWire IEEE 1394. W dzisiejszych czasach owe gniazdo raczej ciężko spotkać w laptopach.

Kaseta analogowa, zapis cyfrowy

Kasety miniDV są dość specyficzne, gdyż materiał filmowy zapisany na nich jest cyfrowy, jednak taśma magnetyczna działa na tej samej zasadzie jak w pozostałych analogowych poprzednikach. Z reguły te kasety nie stwarzają więszkych problemów przy przechwytywaniu. Zdarza się jednak, że niektóre fragmenty mogą być już ciężkie do oczytu np. ze względu na wiek. Dodatkowym utrudnieniem może być być też zapisanie filmu w trybie Long Play, który często stwarzał problemy już przy pierwszej próbie odtworzenia filmu po zapisie. W więszkości instrukcji tych kamer widniał zapis, że tryb Long Paly nie jest zalecany. W teorii jednak nie pograszał jakości obrazu i wiele osób decydowało się na to.

Przechwytywanie obrazu z kaset miniDV na komputer

W starszych komputerach nie było z tym większych problemów, gdyż każdy lepiej wyposażony komputer posiadał kontroler FireWire wraz z odpowiednim gniazdem. Pod Windowsem XP istniała także możliwość przechwytywania tego obrazu po prostu Galerią Fotografii. W późniejszych wydaniach systemu wyłączono tą możliwość i na tą chwilę jest do tego wymagane dodatkowe oprogramowanie. Obecnie komputerów z FireWire już nie produkują. Istnieje możliwość rozbudowania komputera stacjonarnego o taki kontroler na gniazdo PCI, jednak wiąże się to ze znacznymi kosztami.

UWAGA!
Podłączanie i odłączenia kamery do komputera wymaga wyłączenia zasilania w urządzeniach, gdyż może dojść do uszkodzenia kamery, które później często objawia się słyszanymi trzaskami w dźwięku.

Kasety mini DV - Parametry techniczne

  • standardy - możliwość przechowywania nagrań w standardach
  • szerokość taśmy magnetycznej
  • rozmiar kasety
  • długość nagrtania - dwa tryby pracy
  • zastosowanie
  • rozdzielczość pozioma
  • jakość nagrania
- DV
- DVCAM
- HDV
- 6,5mm
- 66x48x12,2 mm
- standard play 60 i 80 minut
- long play 90 i 120 minut
- amatorskie, głównie filmy domowe - prywatne
- 380-540 linii
- w porównaniu z poprzednikiem VHS obraz i dźwięk jest wolny od szumów
Wróć do spisu treści