Przegrywanie kaset od kamer video 8 - Digital

nagłówek Digital
obraz Logo
firmowe logo
Przejdź do treści

Przegrywanie kaset od kamer video 8

Usługi i cennik > Video > Przegrywanie kaset od kamer

Przegrywanie kaset od kamer

Zgrywanie kaset od kamer na płyty dvd lub pamięć USB
40 zł za kasetę bez względu na jej długość
Przegranie materiału z kaset od kamer na płyty DVD lub pamięć USB. Kamery miniDV (głównie Panasonic) oraz HI8 ( głównie Sony) zapisywały na kasecie obraz cyfrowy w formacie AVI-DV.
obraz 2

Przegrywanie kaset video 8, Hi8, Digital 8

Format video 8 został zaprojektowany z myślą o małych poręcznych kamerach. Taśma w porównaniu z kasetą VHS została zmniejszona do szerokości 8mm.

  • Rozwinięciem formatu jest Hi8
gdzie zwiększono rozdzielczość do 400 linii oraz tak jak w przypadku magnetowidów S-VHS rozdzielono sygnał luminacji i chrominacji. W związku z rozwinięciem formatu do odtwarzania w polepszonej jakości należało użyć kabla S-VIDEO. Format Hi8 jest kompatybilny wstecznie co oznacza, że możemy w takiej kamerze odtwarzać kasety starsze video 8. W tym przypadku nie ma zastosowania żadna magiczna kaseta matka itp. W związku z czym do odtwarzania takowego formatu stosowna będzie jedynie dedykowana kamera.

  • Następny format wprowadzony przez firmę Sony to Digital 8
Filmy na takim nośniku zostały zapisywane w postaci cyfrowej i posiadały całkiem przyzwoite parametry. Do przechwycenia obrazu z takiej kamery należało użyć kabla DV oraz kontrolera w komputerze FireWire IEEE 1394. W dzisiejszych czasach owe gniazdo raczej ciężko spotkać, w szczgólności w laptopach. Kamery Digital 8 z początku produkcji oferowały kompatybilność wsteczną z analogowym formatem video 8 oraz Hi8 stanowiąc świetne narzędzie do digitalizacji obrazu, jednak następne modele odtwarzały jedynie cyfrowy format.

Odtwarzacz kaset Hi8, Video 8, Digital 8

Istnieje takie urządzenie jak odtwarzacz kaset Video 8, Hi8, jednak sprzęt tego typu jest kosztowny i mało popularny. Z pewnością jego zaletą jest sprawne odtwarzanie nagrań zawartych na kasetach tego typu, jednak nie sposób nabyć taki odtwarzacz poniżej 1500 zł. Dodatkowo nieliczne odtwarzacze, które pozostały na rynku mają dość duże przebiegi, co może się wiązać z ich awaryjnością. Na części zamienne do nich raczej bym nie liczył. W związku, z czym do archiwizacji takich kaset najlepiej użyć kamery, która obsługuje dany format. Na przestrzeni lat 1999 - 2002 istniały modele Digital 8 z przetwornikiem analogowo - cyfrowym, które umożliwiały zgranie kaset analogowych video 8 oraz Hi8. Późniejsze modele widziały już tylko kasety z zapisem cyfrowym Digital 8. W roku 2006 zakończono produkcję kamer i odtwarzaczy formatu Video 8 na rzecz nowego cyfrowego formatu miniDV.

Kasety Hi8, Video 8, Digital 8 - parametry techniczne

  • długość nagrtania - dwa tryby pracy
  • wymiary kaset Video 8
  • zapis dźwięku
  • systemy kodowania
  • standard
  • zastosowanie
- standard play - 60/120
- long play - 90/180 i 130/260
- 95x65,5x15 mm
- foniczny sygnał stereo, zapisany w formacie PCM
- NTSC, PAL
- obraz zapisany z przeplotem
- amatorskie, głównie filmy domowe - prywatne
Wróć do spisu treści